Jak fugować płytki i cegły klinkierowe

Fugowanie klinkieru. Jak fugować klinkier - płytki i cegły?

Płytki i cegły klinkierowe już od dłuższego czasu cieszą się olbrzymią popularnością – projektanci, architekci, deweloperzy, inwestorzy oraz, co oczywiste, osoby prywatne, chętnie stosują elewacje klinkierowe, które są nie tylko bardzo estetyczne i eleganckie, ale także wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Co ważne, cegła klinkierowa znakomite wrażenie robi zarówno na zewnątrz obiektów, jak również wewnątrz ich. Trzeba jednak pamiętać, że atrakcyjny wygląd zależy nie tylko od rodzaju wybranych płytek, ale też od tego, jak zostaną założone. Duże znaczenie ma zatem fugowanie cegły klinkierowej. W poniższym artykule opowiadamy, jak fugować płytki klinkierowe.

A naszego artykułu dowiesz się:

  • Jak najlepiej fugować klinkier?
  • Czy zaprawę do klinkieru można fugować?
  • Jaka fuga do cegły klinkierowej?
  • Po jakim czasie fugować klinkier?
  • Ile schnie fuga do klinkieru?
  • Jak usunąć nalot po fugowaniu klinkieru?

Fugowanie klinkieru – o czym przede wszystkim należy pamiętać?

Zacznijmy od tego, że fugowanie klinkieru nie różni się w dużym stopniu od fugowania innych płytek, na przykład ceramicznych. Jeżeli podobne prace wykonywałeś już podczas remontu łazienki czy kuchni, z fugowaniem płytek klinkierowych powinieneś poradzić sobie bez większych problemów. Oczywiście, są pewne różnice, które dotyczą przede wszystkim zaprawy do fugowania klinkieru.

Jednak o czym przede wszystkim należy pamiętać? Najważniejsze to wiedzieć, kiedy w ogóle fuga do płytek klinkierowych może zostać położona. Fugowanie płytek klinkierowych powinno być wykonane przynajmniej kilka dni po tym, jak elewacja, ściana wewnętrzna, kominek, kolumna lub inny element dekoracyjny zostanie zamurowany. Przyjmuje się, że do pracy należy przystąpić co najmniej po tygodniu, choć doświadczeni specjaliści zalecają wydłużenie tego okresu nawet do dwóch tygodni.

Przez ten czas należy chronić miejsce przeznaczone do fugowania przed zamoknięciem. O ile w przypadku elementów wewnętrznych nie powinno to być problemem, o tyle w przypadku ścian zewnętrznych trzeba zadbać o odpowiednie osłonięcie elewacji. Fugowanie klinkieru zewnętrznego na niewielkich elementach architektury ogrodowej lepiej zaplanować na dni, które zapowiadają się słonecznie i bezwietrznie.

Fugowanie płytek klinkierowych - poradnik. Jak fugować płytki klinkierowe?

Jak powinno przebiegać fugowanie płytek klinkierowych? Kluczową rolę odgrywa zaprawa do fugowania klinkieru. W jaki sposób ją przygotować i jaka zaprawa do klinkieru będzie najlepsza? Do fugowania płytek i cegieł klinkierowych najlepiej używać gotowych zapraw.

Jaka zaprawa do klinkieru będzie odpowiednia?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że są dwa główne sposoby fugowania, a co za tym idzie, do dyspozycji mamy dwa różne rodzaje zapraw: metodą przy zastosowaniu zaprawy tak zwanej "półsuchej" oraz metodą szlamowania.

Fugowanie klinkieru na sucho. Półsucha zaprawa do fugowania klinkieru – na czym polega?

Metoda "półsucha" - zaprawę przygotowuje się z zastosowaniem niewielkiej ilości wody i ma ona konsystencję mokrej ziemi, dlatego nie brudzi powierzchni cegieł. Za pomocą fugówki zaprawa jest aplikowana do szczelin pomiędzy cegłami. Ta metoda jest stosowana przede wszystkim przy płytkach i cegłach o szorstkiej, chropowatej powierzchni.

Fugowanie klinkieru na mokro. Szlamowa fuga klinkierowa – co to znaczy?

Szlamowanie to inaczej fugowanie cegły klinkierowej przy użyciu plastycznej zaprawy z dodatkiem dużej ilości wody. Tą metoda można fugować jedynie cegły płytki o bardzo gładkiej powierzchni: szkliwione lub glazurowane. Niedopuszczalne jest fugowanie tą metodą płytek i cegieł o szorstkiej, chropowatej i strukturyzowanej powierzchni, ponieważ niemożliwe jest ich całkowite wyczyszczenie z zaprawy po fugowaniu.

Inne ważne informacje dotyczące fugowania płytki i cegły klinkierowej

Jak widzisz, fugowanie klinkieru nie jest sprawą szczególnie trudną ani nad wyraz skomplikowaną, dlatego z łatwością powinieneś sobie z tym poradzić – przynajmniej wtedy, kiedy weźmiesz pod uwagę powyższe wskazówki. Warto jednak pamiętać o jeszcze jednej istotnej informacji, mianowicie takiej, że dla płytek i cegieł klinkierowych zaleca się stosowanie fugi nie węższej niż 10 mm.

Wszystko jasne? W takim razie życzymy owocnej pracy!

Może Cię też zainteresować:

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij znajomym

Pozostałe porady

Zobacz nasze
wybrane realizacje