Czy płytki i cegły elewacyjne należy impregnować

Impregnacja klinkieru. Czy płytki i cegły elewacyjne trzeba impregnować?

Chyba wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że elementy wykończeniowe elewacji domu, powierzchnie domowe, takie jak blaty czy podłogi, oraz elementy architektury ogrodowej wymagają regularnej impregnacji. W końcu sami producenci takich produktów ostrzegają przed tym, że brak odpowiedniej impregnacji i pielęgnacji może znacząco skrócić żywotność powierzchni czy dekoracji oraz negatywnie wpłynąć na ich wygląd. W związku z tym obawy o to, że niezbędna jest także impregnacja płytek klinkierowych, są całkowicie uzasadnione. W takim razie odpowiedzmy – czy impregnacja klinkieru jest konieczna? 

Impregnacja klinkieru – co to w ogóle znaczy?

Żeby w jasny sposób odpowiedzieć na to pytanie, musimy wiedzieć, co w ogóle rozumiemy pod pojęciem impregnacji. Najprościej mówiąc, impregnacja jest to działanie mające na celu zmniejszenie nasiąkliwości wodnej, które stosuje się w przypadku takich materiałów jak drewno, papier, płótno, beton, skóra czy tynk. Działanie takie polega na nasyceniu stosownego materiału rozpuszczonym woskiem, roztworami żywic czy różnego rodzaju innymi substancjami chemicznymi, których zadaniem jest wzmocnienie podłoża i zmniejszenia absorpcji wody.

Wsiąkanie wody w podłoże może prowadzić do rozwijania się w materiale pleśni, dostania się tam owadów lub szkodliwego oddziaływania wilgoci. To z kolei w znaczący sposób przyczynia się do rozkładu i niszczenia materiału.

Impregnacja klinkieru – jakie materiały należy impregnować?

Ale czy wszystkie materiały należy impregnować? Oczywiście, że nie. Uznaje się, że zabieg impregnacji jest konieczny w przypadku produktów i powierzchni o znacznej zdolności do absorpcji wilgoci i wody. Co to oznacza? Z założenia dotyczy on powierzchni, elementów dekoracyjnych i architektonicznych, które są wykonane z materiałów o nasiąkliwości powyżej 10%.

Poza wymienionymi wyżej materiałami, takimi jak papier, drewno, beton czy tynk, możemy tu wymienić niektóre rodzaje cegieł oraz ręcznie formowane płytki.

Czy impregnacja cegły klinkierowej jest niezbędna?

Wszystkie produkowane przez Feldhaus cegły mają niską nasiąkliwość, poniżej 6%, tak więc stosowanie impregnacji na powierzchniach wykonanych z naszych produktów jest bezcelowe i nie wpływa na poprawienie ich walorów użytkowych. Klinkier jest naturalnym materiałem, powstającym z mieszanki piasku, gliny i wody, która następnie jest suszona i wypalana w bardzo wysokich temperaturach. Oferowane przez nas produkty same w sobie mają doskonałe właściwości mechaniczne i są odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Impregnacja cegły klinkierowej nie jest zatem potrzebna, podobnie jak preparaty do impregnacji klinkieru.

Impregnacja płytek klinkierowych – czy należy ją przeprowadzać?

Część osób może mieć wątpliwości co do tego, czy tak samo wygląda sprawa z płytkami klinkierowymi. Odpowiedzmy zatem wyraźnie – impregnacja płytek klinkierowych, tak samo jak w przypadku cegieł, jest zbędna. Wszystkie produkty wykonane z klinkieru mają naturalną odporność przed niekorzystnym działaniem wilgoci, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane przez wiele lat zarówno wewnątrz budynków, jak również na zewnątrz.

Może Cię też zainteresować:

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij znajomym

Pozostałe porady

Zobacz nasze
wybrane realizacje