Minimalizm w architekturze a klinkier

Minimalizm w architekturze a klinkier. Czy to dobre połączenie?

Klinkier, który w ostatnich latach cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród polskich inwestorów, posiada bardzo szerokie zastosowanie. Sprawdza się w licznych realizacjach, jest wykorzystywany na wiele sposobów i w różnych stylach architektonicznych. Czy jednym z nich jest minimalizm, kojarzony przede wszystkim z prostotą, czystą formą oraz brakiem zbędnych ozdobników?

Minimalizm, czyli właściwie co? Definicja filozofii minimalizmu

Nurt minimalizmu rozwinął się w XX wieku, a szczególną popularność zdobył wraz z nadejściem nowego milenium. Wywodzący się z modernizmu styl zaczął coraz częściej wpływać na architekturę budynków – zarówno domy, jak i obiekty komercyjne oraz publiczne.

Założenia minimalizmu w architekturze

Co jest jego fundamentem? Przede wszystkim proste formy, jasne i chłodne barwy, a nierzadko również surowość stosowanych materiałów oraz brak zbędnych ozdobników. Budynki w stylu minimalistycznym są wyrafinowane, nieszablonowe i oryginalne. Często stosuje się w nich duże przeszklenia oraz naturalne, wyselekcjonowane materiały, które muszą spełniać rygorystyczne normy jakościowe.

Minimalizm w architekturze - jakie materiały?

I to właśnie odpowiednie materiały stanowią niezwykle istotny element stylu minimalistycznego, wyróżniając go na tle innych i dodając mu charakteru. Zaliczamy do nich przede wszystkim beton architektoniczny, szkło, kamień, stal oraz… klinkier.

Klinkier elewacyjny w minimalizmie, czyli nowoczesność ramię w ramię z tradycją

Naturalne materiały stanowią jeden z fundamentów minimalizmu, znakomicie łącząc się z chłodną, stonowaną kolorystyką, w tym powszechną dzisiaj bielą i szarością. Płytki klinkierowe, często stylizowane pod względem estetyki na starą cegłę, pasują do niego idealnie, ponieważ tworzą kontrast z gładkimi, surowymi powierzchniami budynków i świetnie uzupełniają się czy to z betonem, czy szkłem lub stalą.

Co przemawia za klinkierem w stylu minimalistycznym? Przede wszystkim:

  • naturalny wygląd – płytki elewacyjne klinkierowe kształtowane są z gliny w prasach pod wysokim ciśnieniem, wypalane w wysokiej temperaturze, nadają fasadom ciepła i charakteru, a także wyróżniają budynki na tle innych;
  • prosta forma – elewacje klinkierowe są wolne od zdobień czy zbędnych detali, dzięki czemu wyglądają estetycznie, idealnie wpisując się w nurt minimalizmu;
  • różnorodność kolorystyczna – klinkier może do złudzenia przypominać klasyczną cegłę, ale występuje również w innych wariantach kolorystycznych, np. białym, szarym, beżowym czy piaskowym, idealnie sprawdzając się w różnych projektach i umożliwiając osiągnięcie dowolnego efektu wizualnego;
  • ekologia – płytki klinkierowe elewacyjne powstają z naturalnych materiałów, są produkowane w sposób efektywny energetycznie i nie stanowią zagrożenia ani dla człowieka, ani dla środowiska naturalnego, idealnie wpisując się w istotną w minimalizmie ideę zrównoważonego rozwoju.

Wszystko to sprawia, że klinkier elewacyjny stanowi znakomitą alternatywę dla betonu, szkła, stali czy nowoczesnych tynków zewnętrznych, a także może być ich świetnym uzupełnieniem. Nic więc dziwnego, że stosuje się go tak powszechnie na budynkach minimalistycznych – zarówno tych nowo budowanych, jak i restaurowanych.

Płytki klinkierowe elewacyjne – nie tylko estetyka, ale i trwałość

Ciepło, piękno oraz naturalność klinkieru to cechy, które idą w parze z jego ponadprzeciętną trwałością. Jest odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i czynniki zewnętrzne, w tym mróz, wilgoć czy promieniowanie słoneczne, pozostając pięknym nawet po wielu latach. Co więcej, elewacja klinkierowa jest odporna na rozwój grzybów, glonów i alg. Chroni elewację budynku przed rozwojem pleśni i nie wymaga pieczołowitej pielęgnacji, a wszelkie ewentualne zabrudzenia można łatwo usunąć za pomocą najprostszej myjki ciśnieniowej.

Wszystko to jest niezwykle pożądane w minimalizmie, bo – jak zostało wspomniane wcześniej – styl ten bazuje na wysokiej jakości materiałach, które pozostają funkcjonalne i zachowują swoje parametry przez bardzo długi czas.

Jaki klinkier elewacyjny wybrać do minimalistycznego projektu?

Atutem klinkieru jest jego uniwersalność, a duża liczba dostępnych kolorów, faktur czy wymiarów pozwala znaleźć produkty idealnie pasujące do wybranego stylu budynku. W projektach minimalistycznych doskonale sprawdzają się zarówno płytki szaro-beżowe z kolekcji Vario, jak i czarne z kolekcji Carbona lub beżowe z kolekcji Vascu. Inwestorzy, pragnący nawiązać w swoich realizacjach do dawnych czasów, mogą z kolei postawić na barwę klasycznej cegły, np. z kolekcji Romero, która stanowić będzie zarówno idealne uzupełnienie minimalistycznej elewacji, jak i jej motyw przewodni. Wybór jest naprawdę duży, dlatego polecamy zapoznanie się z pełną ofertą Feldhaus.

Minimalizm w architekturze vs klinkier. Jak zaprojektować elewację budynku łącząc te elementy?

Chcąc zyskać pewność, które płytki elewacyjne będą pasowały do konkretnego projektu, warto skorzystać ze specjalnego konfiguratora elewacji. Za jego pomocą można tworzyć wizualizacje fasad budynków i sprawdzić, jak konkretne kolory czy wykończenia będą pasowały do danego budynku.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij znajomym

Pozostałe porady

Zobacz nasze
wybrane realizacje