Jaką elewację wybrać?

Atrakcyjny wygląd, długowieczność, trwałość czy pozornie niskie koszty?

Budując dom inwestor musi podjąć dziesiątki decyzji dotyczących technologii, funkcjonalności i wyglądu budynku. Jednak jedną z najtrudniejszych decyzji jest zawsze  ta, dotycząca elewacji budynku. Efekty tej decyzji mogą  cieszyć przez wiele lat lub wręcz przeciwnie,  szpecić budynek i narażać właściciela na dodatkowe koszty związane z naprawami i odnawianiem elewacji.  Najtańsze  elewacje tynkowane  ulegają zabrudzeniu, w miejscach zacienionych pokrywają się glonami. Na każdym kroku spotykamy takie elewacje, które już po kilku latach wymagają  odnawiania. Z kolei tradycyjne i trwałe elewacje wykonane z cegły czy kamienia  naturalnego odstraszają inwestorów zbyt wysoką ceną. Jest jednak rozwiązanie, które oferuje zalety trwałych elewacji ceglanych  w połączeniu  z niewygórowaną ceną . To elewacja wykonana z elewacyjnej płytki klinkierowej imitującej cegłę. Poniżej przedstawiamy średnie koszty wykonania metra kwadratowego elewacji dla elewacji tynkowanych, z cegły  i z płytki  klinkierowej:

Typ elewacji    Średni koszt wykonania 1 m2  zł/m2 netto z warstwa termoizolacyjną.
Tynk 130-150
Płytka klinkierowa 200-240
Cegła klinkierowa 400-450

 

Elewacja wykonana z płytki klinkierowej jest niemal dwa razy tańsza od elewacji ceglanej przy zachowaniu  zalet elewacji ceglanej.  Jednocześnie porównując koszty wykonania elewacji z płytki klinkierowej z elewacją tynkowaną, można zauważyć, że różnica nie jest  duża.

 

Elewacje wykonane z płytek klinkierowych są nie tylko bardzo atrakcyjne, ale pozostają odporne na upływający czas, nie zmieniają koloru, nie blakną, nie trzeba ich odnawiać. Nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów zabezpieczających i pielęgnacyjnych. Takie elewacje  stanowią optymalną ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych, są zdecydowanie trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż elewacja tynkowana.

Niska nasiąkliwość, przepuszczalność pary wodnej oraz niska podatność na zabrudzenia sprawiają, że elewacje z płytek klinkierowych nie są przyjaznym środowiskiem dla grzybów, alg i mchów, tak często pojawiających się na innych materiałach elewacyjnych.
Wykonuje się je raz "na zawsze", warto więc rozważyć poniesienie nieco większych kosztów w porównaniu do elewacji tynkowych na etapie wykonania elewacji w zamian za praktyczność i długowieczność, a w efekcie również nizsze koszty na przestrzeni kilku lat.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij znajomym

Pozostałe porady