Elewacje klinkierowe z płytek lub cegły

Elewacje klinkierowe z płytek lub cegły - co wybrać?

Elewacje klinkierowe to hit ostatnich lat - są nie tylko niezwykle praktyczne, ale też piękne. Są wspaniałym dopełnieniem nowoczesnej bryły domu i innych budynków. Chętnie stosowane przez indywidualnych inwestorów, ale także na dużych budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej czy biurowcach. Ogromna różnorodność wzorów i kolorów sprawia, że można z nich stworzyć interesującą, wyjątkową kompozycję. Ale co wybrać - płytki czy cegłę klinkierową?

Elewacja zewnętrzna z klinkieru - trwała i piękna przez wiele lat!

Zanim jednak przejdziemy do szczegółowego omówienia różnic pomiędzy płytkami a cegłą klinkierową, dowiedzmy się z czego wynika taka popularność klinkieru. Główne powody, dla których klienci coraz częściej decydują się na klinkierowe elewacje, wymieniliśmy już we wstępie. Są one przede wszystkim trwałe i pięknie się prezentują. Warto wspomnieć także o tym, iż klinkier doskonale łączy się z innymi materiałami. Wybierając go, nie musisz martwić się, że będzie źle wyglądał z kutym ogrodzeniem, drewnianymi drzwiami i oknami czy ceramicznymi donicami na kwiaty rozstawionymi wokół domu. Z każdym dostępnym na rynku materiałem będzie tworzył idealną, gustowną kompozycję.

Jednak tym, co znacznie zwraca uwagę i czyni klinkier jednym z najchętniej kupowanych materiałów, jest jego trwałość. Dlatego polecany jest także do miejsc szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne czy zmienne warunki atmosferyczne. Płytki oraz cegły klinkierowe pomagają zabezpieczyć budynek przed wilgocią, a ich kolor nie blaknie nawet pod wpływem intensywnego nasłonecznienia.

Czym się różnią płytki elewacyjne z klinkieru od cegły klinkierowej? Poznaj różnice!

Podstawową różnicą między płytkami a cegłą klinkierową, są ich wymiary. Choć wysokość i długość jest jednakowa, to inna jest ich grubość. Płytki są znacznie cieńsze i osiągają grubość od 9 do 25 mm, natomiast cegła jest grubsza 115 mm. Z tej różnicy wynika kolejna - waga materiału, która w przypadku cegły jest, rzecz jasna, większa. Rodzaj materiału elewacyjnego warto przemyśleć już na etapie projektowania domu. Jeśli bowiem planujesz cegłę klinkierową, musisz dostosować do niej nie tylko ściany, ale także fundamenty. Późniejsze wprowadzenie zmian może okazać się już niemożliwe lub bardzo kosztowne. Kiedy więc wybrać płytki, a kiedy cegłę?

Płytki i cegły klinkierowe - kiedy wybrać które rozwiązanie

To, czy na elewacji naszego budynku położymy cegłę czy płytki klinkierowe, zależeć będzie od kilku czynników. Pierwszym z nich jest aspekt finansowy, bowiem materiały te różnią się między sobą ceną. Kolejnym - grubość i sposób wykończenia ściany a także fundamenty. Te dwa aspekty będą decydujące, jeśli pragniesz zdecydować się na klinkier na elewacji.

Przede wszystkim płytki klinkierowe są tańsze niż cegła ze względu na mniejszą ilość materiału konieczną do ich wytworzenia. Znacznie tańsze jest też wykonanie elewacji z płytki, zwykle to około 50-60% kosztów elewacji wykonanych z cegły. Jeśli więc pragniesz mieć elewację klinkierową, a Twoje możliwości finansowe są ograniczone, to zdecydowanie łatwiej Ci będzie zrealizować marzenie wybierając płytki. Elewacja wykonana z płytki niczym nie będzie się różnić od tej wykonanej z cegły, jeżeli dodatkowo zostaną zastosowane płytki narożne będzie nie do odróżnienia i będzie równie trwała.

Na ścianach dwuwarstwowych dobrze sprawdzają się płytki ze względu na swój niewielki ciężar, a ich przyklejenie jest prostą czynnością, która nie powinna nastręczyć większych trudności.

Jeśli chodzi natomiast o cegły klinkierowe, to elewacja z nich wykonana potrzebuje solidnego podparcia w postaci odpowiednio szerokich fundamentów. Jeżeli chcemy zastosować rozwiązanie ze ścianą trójwarstwową w już istniejącym budynku lub w sytuacji, gdzie nie przewidziano odpowiednio szerokich fundamentów, można zastosować konsole ze stali nierdzewnej na, których zostaną wymurowane cegły.

Elewacje klinkierowe od producenta Feldhaus - dlaczego warto wybrać nasz klinkier?

Decydując się na elewacje klinkierowe warto poznać szeroką ofertę wyrobów klinkierowych Feldhaus. Dostępne płytki klinkierowe dzięki bogatej palecie kolorów i wzorów pozwolą tworzyć architektom i projektantom wyjątkowe realizacje, pełne indywidualnych, barwnych i niespotykanych rozwiązań. Kolekcje imitujące efekt starej cegły lub płytki ręcznie formowane na nowo pokażą rzemiosło starego budownictwa w innowacyjnej odsłonie. Z kolei cegły klinkierowe w ofercie Feldhaus posiadają struktury powierzchni i kolorystykę jak płytki. Ich jakość oraz wartości użytkowe pozwalają wykonywać wyjątkowo trwałe i odporne ściany, tworzące elewacje w najbardziej wyszukanych kolorach i wzorach.

Cechy wspólne płytek i cegły klinkierowej

Niezależnie od tego, czy wybierzesz płytki czy cegłę, możesz spodziewać się:

  • wysokich walorów estetycznych - gotowa elewacja z płytek i cegły wygląda tak samo. Tworzy elegancką, bardzo nowoczesną kompozycję, która wspaniale prezentuje się na każdym budynku mieszkalnym i doskonale komponuje się z otoczeniem domu i elementami wykończeniowymi - stolarką okienną, balustradami balkonów, altanami, donicami czy zielenią na posesji;
  • najwyższej jakości - klinkier to materiał, który w minimalnym stopniu nasiąka wodą, a wilgoć z łatwością odprowadza do otoczenia w postaci pary wodnej. Nie rozwijają się na nim pleśnie, a zanieczyszczenia możesz spłukiwać myjką ciśnieniową bez obaw o uszkodzenie elewacji.

Płytki i cegła klinkierowa to nowoczesne rozwiązania, które oferują wysoką jakość wykonania elewacji domu. Kieruj się naszymi poradami, a dokonasz właściwego wyboru.

Może Cię też zainteresować:

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij znajomym

Pozostałe porady

Zobacz nasze
wybrane realizacje