Płytki klinkierowe, ze względu na wysokie walory estetyczne, ponadprzeciętną trwałość oraz uniwersalność zastosowania, cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Nic więc dziwnego, że powstają kolejne inspiracje dotyczące wykorzystania klinkieru i nowe pomysły, dzięki którym tworzone z niego elewacje prezentują się jeszcze bardziej okazale. Warto omówić te najbardziej oryginalne, które pomogą wyróżnić budynek na tle innych.
Jak mieszać kolory i wzory płytek na elewacji? Mieszanie kolorów i formatów płytek klinkierowych, czyli sposób na niebanalną elewację
Choć inwestorzy najczęściej wybierają płytki klinkierowe, które pod względem designu do złudzenia przypominają klasyczną cegłę, nie brakuje osób, które decydują się na inne barwy. Jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ klinkier dostępny jest w wielu wariantach kolorystycznych, co daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne.
Szczególnie oryginalnym rozwiązaniem może być łączenie poszczególnych rodzajów i kolorów płytek elewacyjnych klinkierowych. Efektem będzie niepowtarzalna i efektowna kombinacja, która z jednej strony stanie się wyjątkową ozdobą budynku, a z drugiej wyróżni obiekt na tle innych. Co więcej, takie połączenia pozwalają na dowolne kreowanie wyglądu elewacji, dzięki czemu dopasowanie ich do konkretnej przestrzeni, np. otoczenia nowoczesnych biurowców czy zielonych krajobrazów, jest o wiele łatwiejsze.
Jakie są możliwości? Zaleca się mieszanie płytek klinkierowych o jasnych barwach z ciemnymi (np. w proporcjach 70/30), łączenie kilku odcieni tego samego koloru, a także zestawianie cegieł o zupełnie innych barwach – np. czerwonych z czarnymi czy białych z szarymi.
Stara cegła na elewacji. Duo-zasada – jeszcze bardziej kreatywne elewacje klinkierowe!
Choć zalety klinkieru są wszystkim dobrze znane, wciąż potrafi on zaskakiwać. Wielu inwestorów nie zdaje sobie np. sprawy z tego, że istnieje możliwość wykorzystania obu stron płytek i tym samym osiągnięcia efektu surowej ściany ceglanej.
Jak wykorzystać to rozwiązanie w praktyce? Wystarczy odwrócić część lub wszystkie płytki stroną montażową do lica. W ten sposób możliwe jest osiągnięcie efektu niefazowanej starej cegły, w wyniku czego elewacja klinkierowa będzie do złudzenia przypominać fasadę z dawnych lat. Zastosowanie duo-zasady poleca się zwłaszcza tym inwestorom, którzy pragną, by wznoszone przez nich budynki nawiązywały do historii danego miejsca.
Elewacja z efektem 3D? Z płytkami klinkierowymi elewacyjnymi zewnętrznymi to możliwe!
Płytki klinkierowe elewacyjne dostępne są nie tylko w wielu kolorach, ale również wymiarach i grubościach. To także pozwala wykorzystać je w niezwykle oryginalny sposób! Wystarczy połączyć na fasadzie grubsze i cieńsze płytki, by uzyskać spektakularny efekt 3D, który w 2023 roku cieszył się dużą popularnością i wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach stawiać na niego będzie jeszcze więcej inwestorów.
Efektem takiego zestawienia klinkieru elewacyjnego są przestrzenne wzory na ścianach budynków, które przyciągają wzrok i robią niemałe wrażenie. W połączeniu z pilastrami oraz boniowaniami, które można uzyskać dzięki zastosowaniu płytek narożnych oraz warstw izolacyjnych o różnych grubościach, fasada może prezentować się naprawdę okazale. To opcja szczególnie polecana tym inwestorom, którzy poszukują najbardziej oryginalnych rozwiązań i nie boją się eksperymentować.
Połączenie klinkieru z innymi materiałami na elewacji – jakie są możliwości?
Płytki klinkierowe mogą w całości pokryć fasadę budynku i zapewnić znakomity efekt wizualny. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by łączyć je z innymi materiałami. Klinkier jest bowiem bardzo uniwersalny i doskonale komponuje się z różnego rodzaju surowcami. Jakimi?
- Klinkier i drewno. Jest to połączenie idealne w sytuacji, gdy inwestor pragnie podkreślić tradycyjny charakter budynku albo chce „ocieplić” jego elewację. Drewniane elementy najlepiej sprawdzają się jako dodatek do płytek klinkierowych, gdy stanowią ozdobne detale – np. w postaci fragmentów elewacji, podbitki dachowej, lukarn czy wykuszy.
- Klinkier i tynk. Jest to połączenie niezwykle popularne, które może zapewnić doskonały efekt wizualny. Proporcje zastosowania klinkieru i tynku mogą być bardzo różnorodne i to, który z tych materiałów okaże się przewodni, zależy wyłącznie od preferencji inwestora.
- Klinkier i kamień naturalny. Nowoczesny czy tradycyjny projekt? Bez znaczenia! Połączenie płytek klinkierowych z kamieniem doskonale sprawdzi się w obu przypadkach. Warto zestawiać np. biały, czarny lub szary klinkier z płytami granitowymi albo ceglaste płytki z nieociosanym, naturalnym kamieniem. Efekt zawsze jest znakomity.
- Klinkier i stal. Takie połączenie doskonale sprawdza się zwłaszcza w projektach industrialnych, gdzie dodatki wykonane ze stali (np. balustrady, ramy czy listwy) mogą podkreślić surowość ceglanej fasady.
- Klinkier i szkło. Również w tym przypadku płytki klinkierowe powinny dominować, a szkło (przezroczyste lub kolorowe) pełnić funkcję ciekawego, podkreślającego charakter fasady dodatku.
Jak więc widać, możliwości zastosowania klinkieru elewacyjnego są bardzo szerokie, a ograniczeniem w kontekście jego układania na fasadzie budynku może być tylko wyobraźnia!