Mieszanie płytek w różnych kolorach

Kolory płytek klinkierowych. Jak mieszać płytki z klinkieru w różnych kolorach?

Płytki elewacyjne klinkierowe cieszą się dużą popularnością nie tylko dzięki swoim doskonałym parametrom technicznym, ale również ponadczasowej estetyce. Ich atutem jest również duża różnorodność – do dyspozycji inwestorów są rozwiązania dostępne w wielu kolorach, które można ze sobą łączyć i tym samym uzyskać spektakularny efekt wizualny. Jak robić to skutecznie? Oto kilka wskazówek!

Płytki elewacyjne klinkierowe, czyli ogromny wybór kolorów płytek na Twoją elewację!

Zanim jednak dowiemy się, w jaki sposób łączyć ze sobą dwa, a nawet trzy kolory płytek klinkierowych, sprawdźmy, w jakich wariantach są one dostępne. Okazuje się bowiem, że wbrew pozorom wyroby tego typu mogą nie tylko imitować klasyczną, czerwoną cegłę – pod względem oryginalności i różnorodności barw wychodzą poza utarte schematy, dając projektantom oraz inwestorom niemal nieograniczone możliwości w zakresie wykończenia elewacji budynków.

Największym zainteresowaniem wciąż cieszy się klasyczna czerwień, która doskonale sprawdza się nie tylko w tradycyjnym budownictwie. Idealnie nadaje się również do nowoczesnych projektów, perfekcyjnie współgrają np. z betonem, szkłem, metalem czy drewnem. Płytki klinkierowe elewacyjne imitujące cegłę mogą posiadać różne odcienie i głębie – czerwień w tym wypadku niejedno ma imię!

Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się także płytki klinkierowe w piaskowym kolorze, a miłośnicy oryginalnych rozwiązań mogą stawiać także na biel, szarość, czerń i wiele innych barw. Więcej o kolorach elewacji klinkierowych przeczytasz w artykule: Najpopularniejsze kolory klinkieru w 2023/2024 roku.

Czy warto łączyć płytki klinkierowe w różnych kolorach?

Jednolite kolorystycznie elewacje klinkierowe to opcja najbezpieczniejsza. Wybór wysokiej jakości płytek pozwala stworzyć efektownie wyglądającą fasadę domu jednorodzinnego, budynku mieszkalnego, obiektu firmowego czy użyteczności publicznej. Jednak coraz większa liczba inwestorów idzie o krok dalej i, chcąc uzyskać oryginalną, różnorodną elewację, wybiera dwa, a nawet trzy różne płytki klinkierowe o odmiennych barwach. Czy to dobre rozwiązanie?

Jak najbardziej! Mieszanie ze sobą poszczególnych rodzajów płytek pozwala stworzyć niepowtarzalne, efektowne kombinacje kolorystyczne, które będą zachwycać. Co więcej, takie rozwiązanie daje dodatkowe możliwości kreowania wyglądu elewacji klinkierowych, dzięki czemu łatwiej dopasować je do konkretnej przestrzeni i zestawić z naturalnym krajobrazem lub nowoczesnymi budynkami.

Które płytki klinkierowe elewacyjne są szczególnie polecane do tworzenia takich kolorystycznych kombinacji? W ofercie Feldhaus są to:

  • Sintra, czyli płytki ręcznie formowane i dostępne w ponad 20 rodzajach, które doskonale sprawdzają się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych projektach architektonicznych;
  • Vascu, a więc płytki elewacyjne cegłopodobne o naturalnej i surowej powierzchni, które najlepiej sprawdzają się w otoczeniu zabytkowych budynków, ale dzięki łączeniu różnych rodzajów i kolorów mogą świetnie wpasować się także w nowoczesną przestrzeń.

Oczywiście polecamy eksperymentowanie – w ofercie naszej firmy znajdziesz wiele innych kolekcji płytek klinkierowych, które dadzą Ci niemal nieograniczone możliwości związane z łączeniem dwóch lub większej liczby kolorów i dzięki którym łatwo stworzysz wybijającą się ponad przeciętność elewację cieszącą oczy przez wiele dziesięcioleci.

Jak łączyć kolory klinkieru elewacyjnego?

Możliwości jest wiele, a grunt to dopasować płytki w taki sposób, aby elewacja klinkierowa zachowała estetyczną harmonię i była spójna z otoczeniem. Do sprawdzonych kombinacji zaliczamy między innymi:

  • mieszanie płytek klinkierowych o jasnych barwach z ciemnymi w proporcjach 80/20 lub 70/30 – takie połączenie sprawi, że bardziej intensywne kolory stanowić będą idealne dopełnienie całości, podkreślając estetykę poszczególnych elementów budynku;
  • łączenie kilku odcieni tego samego koloru, które różnić się będą jedynie poziomem nasycenia – zapewni to wspomnianą wcześniej harmonię i zapewni elewacji klinkierowej tak pożądaną przez wielu różnorodność;
  • mieszanie płytek klinkierowych o różnych kolorach, np. czerwonych płytek z czarnymi, białymi lub szarymi.

To jednak tylko przykłady. Ograniczeniem w przypadku kombinacji kolorów na elewacjach klinkierowych może być jedynie wyobraźnia!

Najlepszy sposób na wyjątkowy efekt? Konfigurator Elewacji Klinkierowych pomoże Ci zaprojektować idealną elewację!

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że mieszanie różnych kolorów płytek klinkierowych w taki sposób, by osiągnąć oczekiwany efekt, nie jest zadaniem łatwym. Możesz oczywiście skorzystać z pomocy doświadczonych architektów, jednak chcąc samodzielnie podjąć decyzję, sprawdź nasz Konfigurator Elewacji Klinkierowych.

Jest to narzędzie, dzięki któremu zwizualizujesz swoje pomysły i sprawdzisz, jak wybrane połączenia prezentować się będą na fasadzie budynku. W konfiguratorze możesz wybierać spośród wszystkich kolekcji płytek klinkierowych dostępnych w ofercie Feldhaus i dowolnie mieszać kolory!

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij znajomym

Pozostałe porady

Zobacz nasze
wybrane realizacje