Prawdziwym hitem ostatnich lat są płytki elewacyjne klinkierowe, które pozwalają zmieniać oblicza domów, a także obiektów firmowych i publicznych. Jak się jednak okazuje, klinkier – ze względu na swoje parametry wytrzymałościowe oraz elegancki wygląd – doskonale nadaje się również do kreowania wyjątkowych przestrzeni wokół budynków. Sprawdza się zwłaszcza w ogrodach oraz na terenach zielonych, dając inwestorom ogromne możliwości. Jak wykorzystać go w sposób kreatywny i funkcjonalny?
Cegły i płytki klinkierowe w ogrodzie – dlaczego dobry pomysł?
Zanim jednak sprawdzimy, w jaki sposób można kreatywnie wykorzystać cegły brukowe i płytki klinkierowe w ogrodzie, warto dowiedzieć się, dlaczego w ogóle uwzględnia się je w projektach terenów zielonych. Głównym powodem jest oczywiście trwałość klinkieru – to materiał mrozoodporny, któremu niestraszne wilgoć, zmienne temperatury czy negatywne czynniki atmosferyczne. Można więc stosować go na zewnątrz, bez obaw o to, że ulegnie zniszczeniu. Między innymi z tego względu tak dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się elewacje klinkierowe.
Trwałość idzie w parze z estetyką. Cegły i płytki klinkierowe, które dostępne są w wielu kolorach i wzorach, prezentują się nad wyraz okazale, znajdując zastosowanie zarówno w nowocześnie, jak i klasycznie aranżowanych ogrodach. Są przy tym naturalne, doskonale komponują się z drewnem i metalem, a dzięki swojej uniwersalności znajdują bardzo szerokie zastosowanie na przestrzeniach zielonych.
Jak kreatywnie wykorzystać klinkier w ogrodach i w przestrzeni zielonej?
Właściwości dekoracyjne oraz ponadprzeciętna wytrzymałość sprawiają, że klinkier jest niezwykle uniwersalny. Do czego można go wykorzystać? Oto kilka pomysłów, dzięki którym upiększysz swój ogród albo jakąkolwiek inną przestrzeń zieloną!
Wykończenie tarasu
Klinkier elewacyjny i bruk klinkierowy stanowią znakomity sposób na wykończenie tarasu lub balkonu. Znakomicie wpasują się zarówno w nowoczesną, jak i nieco bardziej klasyczną bryłę budynku, a do tego zapewnią należyty komfort użytkownikom. Dzięki klinkierowi stworzysz wymarzone miejsce do letniego wypoczynku i zyskasz pewność, że pozostanie on piękny oraz funkcjonalny na przestrzeni wielu lat.
Warto dodać, że bruk klinkierowy może posiadać właściwości antypoślizgowe, zapewniając bezpieczeństwo domownikom, a także są bardzo łatwe w czyszczeniu. Dzięki temu utrzymanie eleganckiego tarasu nie będzie stanowiło żadnego problemu.
Wydzielanie stref w ogrodzie
Klinkier coraz częściej wykorzystywany jest do wydzielania konkretnych przestrzeni na terenach zielonych. Dzięki niemu stworzysz między innymi wygodną i przytulną strefę do odpoczynku czy grillowania. Zyskasz również możliwość oddzielenia ogrodu od zaplecza narzędziowego, obiektu gospodarczego czy swojego prywatnego warsztatu majsterkowicza.
Murowany grill
Jeżeli szukasz kreatywnych metod wykorzystania cegieł i płytek klinkierowych, z pewnością zainteresuje Cię fakt, że z ich pomocą zbudujesz albo wykończysz funkcjonalnego grilla. Parametry wytrzymałościowe klinkieru sprawiają, że konstrukcja przetrwa długie lata i zachowa swój elegancki wygląd nawet pomimo intensywnej eksploatacji.
Co więcej, decydując się na takie rozwiązanie, zyskujesz ogromne możliwości w zakresie uzyskania odpowiedniej funkcjonalności i budowy grilla. Samodzielnie decydujesz np. o tym, czy ma on być okrągły, kwadratowy czy otwarty.
Uwaga! Dużą popularnością cieszą się również wędzarnie wykonane w całości z cegieł klinkierowych.
Eleganckie trwałe ogrodzenie
Klinkier posłuży również do budowy trwałego i zapewniającego pełnię bezpieczeństwa oraz prywatności ogrodzenia. Dzięki niemu możesz stworzyć zarówno pełen mur, jak i płot wykonany na podmurówce i słupach z cegły. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by na takim ogrodzeniu z klinkieru zamocować furtkę czy bramę wjazdową.
Elementy małej architektury
Mowa tu o efektownych murkach w ogrodzie, eleganckich kwietnikach, a nawet… śmietnikach. Dzięki klinkierowi oddzielisz przestrzenie przeznaczone na odpady od terenów zielonych i zasłonisz niezbyt estetyczny widok koszów na śmieci.
To jednak nie wszystko. Cegły klinkierowe i płytki klinkierowe pozwalają wykańczać oczka wodne, wznosić altany i tworzyć wiele innych elementów małej architektury, stanowiących prawdziwą ozdobę prywatnych i publicznych terenów zielonych.
Ścieżki ogrodowe
Na koniec pozostawiliśmy to, co niezwykle istotne w każdym ogrodzie i na terenach zielonych, a więc bezpieczne, eleganckie ścieżki czy podjazdy. Do ich budowy szczególnie polecamy bruk klinkierowy, który doskonale komponuje się zarówno z krajobrazem miejskim, jak i naturalnym. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, czynniki atmosferyczne, kwasy, sole i detergenty, znosi bardzo duże obciążenia, a do tego nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Co więcej, bruk klinkierowy stanowi świetną alternatywę dla klasycznej kostki brukowej, ponieważ prezentuje się niezwykle okazale i zapobiega poślizgom. Poruszanie się po nim będzie więc komfortowe i bezpieczne o każdej porze roku.