Elewacja przestrzenna z klinkieru

Elewacja przestrzenna domu z klinkieru uwielbiana przez architektów i inwestorów — zainspiruj się!

Elewacja klinkierowa przestrzenna to trend, który coraz częściej pojawia się w projektach domów jednorodzinnych i obiektów użyteczności publicznej. Płytki klinkierowe są materiałem o sprawdzonej jakości, który odznacza się niezrównaną trwałością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Do tego płytki klinkierowe elewacyjne w układzie przestrzennym, zwanym także 3D, cechuje wyjątkowa estetyka i liczne, oryginalne możliwości aranżacyjne. Połączenie tych dwóch czynników tworzy niepowtarzalną mieszankę praktyczności i piękna, która urzeka zarówno architektów, jak i inwestorów. Przyjrzyjmy się bliżej właściwościom i zaletom tego rozwiązania. Zapraszamy także do zapoznania się z naszymi inspirującymi pomysłami na wykorzystanie klinkieru elewacyjnego w realizacjach 3D.

Czym charakteryzuje się elewacja przestrzenna z klinkieru?

Elewacja 3D odznacza się efektami optycznymi na powierzchni, które przyciągają wzrok i zainteresowanie obserwatorów.

Ograniczenia, jeśli chodzi o kształt, rozmiar czy kolor w projektowaniu elewacji trójwymiarowych, prawie nie występują, co pozwala na tworzenie niesamowitych i niepowtarzalnych kompozycji, które wyróżniają budynek od innych.

Architekci, którzy wykorzystują w swoich pracach elewacje 3D, zmotywowani są poszukiwaniem nowych, awangardowych rozwiązań oraz pragnieniem połączenia estetyki z praktycznymi rozwiązaniami, sprzyjającymi trwałości i funkcjonalności budynku. Płytka klinkierowa elewacyjna nadaje się do tego idealnie. Ten materiał budowlany pozwala twórcom projektów elewacji 3D wykorzystać naturalne jego zalety w swych dziełach oraz uczynić je atrakcyjnymi dla szerokiej rzeszy odbiorców. Budynki z elewacją przestrzenną z klinkieru prezentują się naprawdę niebanalnie, a przestrzeń urbanistyczna, w której się znajdują, zyskuje.

elewacja przestrzenna

Dlaczego elewacje 3D zyskują na popularności wśród architektów?

Architekci coraz częściej wybierają elewacje trójwymiarowe jako sposób na wyrażenie kreatywnego potencjału oraz oddanie idei projektu w skoncentrowanej, oryginalnej formie. Elewacje 3D, gdzie płytka klinkierowa elewacyjna gra główną rolę, umożliwiają architektom wyróżnienie ich projektów, tworzenie przestrzeni pełnych innowacji i wyjątkowych detali.

Właściwości oraz jakość klinkieru stosowanego z powodzeniem do tworzenia elewacji 3D sprawiają, że architekci mogą eksperymentować z trójwymiarowymi formami oraz teksturami, nie martwiąc się o ich długowieczność.

Płytki klinkierowe elewacyjne są powszechnie dostępne na rynku w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, wielu rozmiarach i fakturach, co sprawia, że ​​można je łatwo zintegrować z różnymi projektami. W elewacjach przestrzennych stosuje się różne grubości płytek, najczęściej to 14/25 mm.

Klinkier elewacyjny użyty do kreacji fasady 3D umożliwiają architektom stworzenie nie tylko imponujących przestrzeni, lecz także rozwiązań energooszczędnych. Dobrze zaprojektowane elewacje trójwymiarowe mogą przyczynić się do poprawy izolacji termicznej budynków.

W fascynującym świecie współczesnej architektury elewacje 3D są z pewnością kierunkiem, który zyskuje i nadal zyskiwał będzie na popularności.

Zalety i korzyści z wykorzystania elewacji 3D z perspektywy inwestora

Wymagania inwestorów względem wymarzonej elewacji klinkierowej w dużej mierze pokrywają się z cechami elewacji 3D, które doceniają architekci. Nawet laicy zauważają, że płytki klinkierowe elewacyjne umożliwiają tworzenie wyjątkowych projektów przyciągających wzrok i budzących zainteresowanie przechodniów. Efekt wizualny, jaki prezentują, wykracza poza to, co oferują tradycyjne techniki wykończenia elewacji.

Kolejną zaletą tego rozwiązania z punktu inwestora jest możliwość personalizacji. Architekci przy zastosowaniu klinkieru są w stanie tworzyć indywidualne projekty elewacji przestrzennych, które doskonale wpiszą się w charakter danego budynku, a także jego otoczenia. W zależności od celu, jaki chce się osiągnąć, inwestor może zdecydować się na bardziej skomplikowane wzory bądź też na prosty i elegancki projekt.

Kolejna zaleta to trwałość fasady 3D, do której wykonania zastosowano płytki klinkierowe elewacyjne. Klinkier zapewnia trwałą ochronę elewacji przed negatywnymi warunkami pogodowymi, a także zwiększa żywotność budynku.

Nie bez znaczenia dla inwestorów jest możliwość poprawy efektywności energetycznej budynku z fasadą klinkierową. Przemyślane projekty elewacji 3D mogą zwiększyć izolację termiczną budynku, a tym samym zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia.

Inspirujące pomysły na elewację 3D z klinkieru

Elewacja przestrzenna z wykorzystaniem płytki klinkierowej to nowość w trendach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy tworzeniu takich projektów nie nawiązywać do historii i kierunków dobrze ugruntowanych w architekturze. Oto nasze propozycje na udany mariaż historii i nowoczesności.

elewacja 3D

Elewacja 3D w stylu Bauhaus

Bauhaus, szkoła projektowania z początku XX wieku, była znana z minimalizmu, gdzie mniej znaczy więcej. Przestrzenne klinkierowe elementy elewacji bardzo dobrze prezentują się, tworząc symetryczne powtarzalne wzory, które podkreślają prostotę i funkcjonalność charakterystyczną dla tego stylu.

Elewacja klinkierowa przestrzenna w stylu brutalizmu

Brutalizm, który zyskał popularność w połowie XX wieku i od zawsze wywoływał zróżnicowane uczucia odbiorców, jest stylem znanym z surowego, nieobrobionego wyglądu i mocnego użycia betonu. Płytki klinkierowe dostępne są wprawdzie w wielu kolorach, ale inspirując się brutalizmem, warto skupić się na bardziej surowych odcieniach szarości, beżu lub czerni. Pamiętać należy, że brutalizm znany jest z dużej skali budynków i masywnych form. Projekt elewacji powinien więc nawiązywać do tych założeń i posługiwać się geometrią, która podkreśla skalę pojedynczych elementów do innych elementów czy tła.

Dekonstruktywizm też może być inspiracją

W dekonstruktywizmie tradycyjne idee harmonii i symetrii odrzuca się zupełnie na rzecz nieregularności i chaosu. Wykorzystując płytki elewacyjne klinkierowe, można stworzyć wielowymiarowe i skomplikowane formy, które zaburzają percepcję płaskiej elewacji. Tworzenie takiej elewacji może okazać się nie lada gratką dla tych architektów, którzy lubią stawiać czoła wyzwaniom.

Fasada 3D we współczesnym stylu high-tech

Styl high-tech korzysta z najnowocześniejszych materiałów zabudowy i technologii, dlatego jest idealny, aby połączyć tradycyjny klinkier z elementami metalu czy szkła. Świetnie sprawdzą się w takim stylu płytki klinkierowe elewacyjne w odcieniach szarości, dodatkowo z metalicznym połyskiem i gładkim licem.

Jaki widać, przestrzenne elewacje wykonane z klinkieru dzięki szerokim możliwościom aranżacyjnym mają szansę stać się bardzo popularnym rozwiązaniem, które nadąży za różnorodnymi oczekiwaniami użytkowników.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij znajomym

Pozostałe porady

Zobacz nasze
wybrane realizacje