Elewacja przestrzenna z klinkieru

Elewacja przestrzenna domu z klinkieru uwielbiana przez architektów i inwestorów — zainspiruj się!

Elewacja klinkierowa przestrzenna to trend, który coraz częściej pojawia się w projektach domów jednorodzinnych i obiektów użyteczności publicznej. Płytki klinkierowe są materiałem o sprawdzonej jakości, który odznacza się niezrównaną trwałością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Do tego płytki klinkierowe elewacyjne w układzie przestrzennym, zwanym także 3D, cechuje wyjątkowa estetyka i liczne, oryginalne możliwości aranżacyjne. Połączenie tych dwóch czynników tworzy niepowtarzalną mieszankę praktyczności i piękna, która urzeka zarówno architektów, jak i inwestorów. Przyjrzyjmy się bliżej właściwościom i zaletom tego rozwiązania. Zapraszamy także do zapoznania się z naszymi inspirującymi pomysłami na wykorzystanie klinkieru elewacyjnego w realizacjach 3D.

Czym charakteryzuje się elewacja przestrzenna z klinkieru?

Elewacja 3D odznacza się efektami optycznymi na powierzchni, które przyciągają wzrok i zainteresowanie obserwatorów.

Ograniczenia, jeśli chodzi o kształt, rozmiar czy kolor w projektowaniu elewacji trójwymiarowych, prawie nie występują, co pozwala na tworzenie niesamowitych i niepowtarzalnych kompozycji, które wyróżniają budynek od innych.

Architekci, którzy wykorzystują w swoich pracach elewacje 3D, zmotywowani są poszukiwaniem nowych, awangardowych rozwiązań oraz pragnieniem połączenia estetyki z praktycznymi rozwiązaniami, sprzyjającymi trwałości i funkcjonalności budynku. Płytka klinkierowa elewacyjna nadaje się do tego idealnie. Ten materiał budowlany pozwala twórcom projektów elewacji 3D wykorzystać naturalne jego zalety w swych dziełach oraz uczynić je atrakcyjnymi dla szerokiej rzeszy odbiorców. Budynki z elewacją przestrzenną z klinkieru prezentują się naprawdę niebanalnie, a przestrzeń urbanistyczna, w której się znajdują, zyskuje.

elewacja przestrzenna

Dlaczego elewacje 3D zyskują na popularności wśród architektów?

Architekci coraz częściej wybierają elewacje trójwymiarowe jako sposób na wyrażenie kreatywnego potencjału oraz oddanie idei projektu w skoncentrowanej, oryginalnej formie. Elewacje 3D, gdzie płytka klinkierowa elewacyjna gra główną rolę, umożliwiają architektom wyróżnienie ich projektów, tworzenie przestrzeni pełnych innowacji i wyjątkowych detali.

Właściwości oraz jakość klinkieru stosowanego z powodzeniem do tworzenia elewacji 3D sprawiają, że architekci mogą eksperymentować z trójwymiarowymi formami oraz teksturami, nie martwiąc się o ich długowieczność.

Płytki klinkierowe elewacyjne są powszechnie dostępne na rynku w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, wielu rozmiarach i fakturach, co sprawia, że ​​można je łatwo zintegrować z różnymi projektami. W elewacjach przestrzennych stosuje się różne grubości płytek, najczęściej to 14/25 mm.

Klinkier elewacyjny użyty do kreacji fasady 3D umożliwiają architektom stworzenie nie tylko imponujących przestrzeni, lecz także rozwiązań energooszczędnych. Dobrze zaprojektowane elewacje trójwymiarowe mogą przyczynić się do poprawy izolacji termicznej budynków.

W fascynującym świecie współczesnej architektury elewacje 3D są z pewnością kierunkiem, który zyskuje i nadal zyskiwał będzie na popularności.

Zalety i korzyści z wykorzystania elewacji 3D z perspektywy inwestora

Wymagania inwestorów względem wymarzonej elewacji klinkierowej w dużej mierze pokrywają się z cechami elewacji 3D, które doceniają architekci. Nawet laicy zauważają, że płytki klinkierowe elewacyjne umożliwiają tworzenie wyjątkowych projektów przyciągających wzrok i budzących zainteresowanie przechodniów. Efekt wizualny, jaki prezentują, wykracza poza to, co oferują tradycyjne techniki wykończenia elewacji.

Kolejną zaletą tego rozwiązania z punktu inwestora jest możliwość personalizacji. Architekci przy zastosowaniu klinkieru są w stanie tworzyć indywidualne projekty elewacji przestrzennych, które doskonale wpiszą się w charakter danego budynku, a także jego otoczenia. W zależności od celu, jaki chce się osiągnąć, inwestor może zdecydować się na bardziej skomplikowane wzory bądź też na prosty i elegancki projekt.

Kolejna zaleta to trwałość fasady 3D, do której wykonania zastosowano płytki klinkierowe elewacyjne. Klinkier zapewnia trwałą ochronę elewacji przed negatywnymi warunkami pogodowymi, a także zwiększa żywotność budynku.

Nie bez znaczenia dla inwestorów jest możliwość poprawy efektywności energetycznej budynku z fasadą klinkierową. Przemyślane projekty elewacji 3D mogą zwiększyć izolację termiczną budynku, a tym samym zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia.

Inspirujące pomysły na elewację 3D z klinkieru

Elewacja przestrzenna z wykorzystaniem płytki klinkierowej to nowość w trendach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy tworzeniu takich projektów nie nawiązywać do historii i kierunków dobrze ugruntowanych w architekturze. Oto nasze propozycje na udany mariaż historii i nowoczesności.

elewacja 3D

Elewacja 3D w stylu Bauhaus

Bauhaus, szkoła projektowania z początku XX wieku, była znana z minimalizmu, gdzie mniej znaczy więcej. Przestrzenne klinkierowe elementy elewacji bardzo dobrze prezentują się, tworząc symetryczne powtarzalne wzory, które podkreślają prostotę i funkcjonalność charakterystyczną dla tego stylu.

Elewacja klinkierowa przestrzenna w stylu brutalizmu

Brutalizm, który zyskał popularność w połowie XX wieku i od zawsze wywoływał zróżnicowane uczucia odbiorców, jest stylem znanym z surowego, nieobrobionego wyglądu i mocnego użycia betonu. Płytki klinkierowe dostępne są wprawdzie w wielu kolorach, ale inspirując się brutalizmem, warto skupić się na bardziej surowych odcieniach szarości, beżu lub czerni. Pamiętać należy, że brutalizm znany jest z dużej skali budynków i masywnych form. Projekt elewacji powinien więc nawiązywać do tych założeń i posługiwać się geometrią, która podkreśla skalę pojedynczych elementów do innych elementów czy tła.

Dekonstruktywizm też może być inspiracją

W dekonstruktywizmie tradycyjne idee harmonii i symetrii odrzuca się zupełnie na rzecz nieregularności i chaosu. Wykorzystując płytki elewacyjne klinkierowe, można stworzyć wielowymiarowe i skomplikowane formy, które zaburzają percepcję płaskiej elewacji. Tworzenie takiej elewacji może okazać się nie lada gratką dla tych architektów, którzy lubią stawiać czoła wyzwaniom.

Fasada 3D we współczesnym stylu high-tech

Styl high-tech korzysta z najnowocześniejszych materiałów zabudowy i technologii, dlatego jest idealny, aby połączyć tradycyjny klinkier z elementami metalu czy szkła. Świetnie sprawdzą się w takim stylu płytki klinkierowe elewacyjne w odcieniach szarości, dodatkowo z metalicznym połyskiem i gładkim licem.

Jaki widać, przestrzenne elewacje wykonane z klinkieru dzięki szerokim możliwościom aranżacyjnym mają szansę stać się bardzo popularnym rozwiązaniem, które nadąży za różnorodnymi oczekiwaniami użytkowników.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij znajomym

Pozostałe porady