Wykorzystując płytki możesz stworzyć piękną klinkierową elewację. Nie popełnij tylko kilku błędów

Nasza praca naprawdę jest satysfakcjonująca, bo możemy dostarczać naszym Klientom wyrób najwyższej jakości, którego zalety z pewnością doceniać będą sami przez wiele lat użytkowania. W ciągu wielu lat działalności opanowaliśmy technikę produkcji klinkieru do perfekcji i możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, by uzyskać wyrób doskonały. Pełne zadowolenie z jego użytkowania zależy jednak także o tego, w jaki sposób posłuży się nim wykonawca. Pochylmy się więc nad kilkoma kwestiami.

Ustal, jakie płytki elewacyjne zewnętrzne są potrzebne i w jakiej ilości

Rzecz dotyczy również cegieł, jeśli budujemy np. zewnętrzną część ściany trójwarstwowej. Wydaje się to banalne, ale możliwy rezultat zlekceważenia tego zagadnienia, a więc niekoniecznie udany efekt estetyczny, zbagatelizować będzie trudno. Ustalmy dokładnie, ile wynoszą powierzchnie, które mamy do pokrycia – bierzmy pod uwagę odpowiedni zapas wynikający choćby z faktu, że pewien procent materiału podczas pracy ulegnie uszkodzeniu, w dodatku płytki elewacyjne zewnętrzne w wielu miejscach wymagać mogą docinania. Od razu należy zaopatrzyć się cały zapas. Klinkier to materiał wytwarzany z naturalnego surowca. Mimo najwyższych i ściśle przestrzeganych standardów produkcji może się więc zdarzyć, że w obrębie jednej partii będziemy mieli nieznaczne różnice w odcieniach. Rozwiązanie jest proste i powszechnie znane – wystarczy mieszać elementy podczas układania, a wówczas unikniemy jednolitych plam, uzyskując spójną całość. Trudno będzie ten warunek spełnić zużywszy wszystko i musząc dokupić jeszcze nieznaczną ilość. Kolejną rzeczą, która przy zakupie wymaga pewnego namysłu, jest zaprawa. Musi to być wyrób przeznaczony do klinkieru, odporny na mróz, zapewniający szczelność i dostatecznie elastyczny. Błędy w tym zakresie to jedna z przyczyn powstawania na elewacjach klinkierowych białych wykwitów. Od razu zaopatrzmy się w także w odpowiedni zapas fugi, aby była jednolita.

To inwestycja na wiele lat. Nie spiesz się zanadto przy pracy

Klinkier sam w sobie jest nienasiąkliwy, a więc zupełnie niewrażliwy na wilgoć, trzeba jednak wyeliminować jej obecność podczas prac, oraz zabezpieczyć przed nią konstrukcję. Stosujemy więc izolacje poziome, przechowujmy materiał przykryty i na palecie, a do kładzenia płytek przystępujmy przy dobrej pogodzie. Ich odspajanie to często jest skutek obecności wody. Może to być jednak także rezultat nieprawidłowego sposobu kładzenia zaprawy. Metoda na tzw. „placki” jest nieodpowiednia – należy pokrywać całą płytkę i całą ścianę, eliminując jakiekolwiek wolne przestrzenie. Upewnijmy się jeszcze, czy podłoże jest w pełni gotowe, czyste, nie pylące, jeśli trzeba – na styropianie – pokryte zbrojeniem z siatki i zakołkowane (także na przez siatkę!). Położywszy płytki musimy zadbać o dokładne pokrycie szczelin, jednak nie należy tego robić zbyt szybko – poczekajmy z fugowaniem dwa tygodnie, osłaniając ścianę przed wilgocią i zapewniając swobodny przepływ powietrza. Ponadto przy dużych powierzchniach trzeba stosować wypełnione masą elastyczną dylatacje. Dobrze położony klinkier to gwarancja trwałości na wiele lat, o czym przekonują się kolejni nasi Klienci. Zapraszamy do składania zamówień!

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij znajomym

Zobacz również pozostałe wpisy