Jak dobierać klinkier do stylu architektonicznego domu

Jak dobrać płytkę klinkierową elewacyjną do stylu architektonicznego domu?

Odpowiedni wybór klinkieru może podkreślić wyjątkowy styl architektoniczny domu. Nigdy nie ma drugiej szansy, by zrobić pierwsze wrażenie, więc decyzja o rodzaju klinkieru elewacyjnego musi być dobrze przemyślana. Dzięki licznym kombinacjom kolorów i formatów klinkier stwarza szerokie możliwości aranżacyjne. W tym wpisie podpowiadamy, jak dobrać płytki klinkierowe do architektury domu i o czym pamiętać, gdy chcemy stworzyć elewację klinkierową spójną z otaczającą budynek przestrzenią.

Płytka klinkierowa na elewacji — o czym pamiętać przy wyborze?

Oferta płytek klinkierowych elewacyjnych jest ogromna. Na co więc zwrócić uwagę przy doborze klinkieru, aby wybór był trafiony? Kluczowe czynniki, o których należy pamiętać, to przede wszystkim styl architektoniczny domu, jego kolorystyka, a także otaczający budynek krajobraz. Ważny jest również sam rodzaj klinkieru, jego rozmiar oraz wiązanie, czyli wzór, w jakim układa się klinkier elewacyjny.

klinker elewacyjny

Dom w stylu nowoczesnym czy rustykalnym? Wybierz pasujące płytki klinkierowe elewacyjne

Podejmując decyzję o wyborze klinkieru na elewację, dobrze jest kierować się stylem architektonicznym budynku.

W nowoczesnych domach warto skupić się na prostocie i minimalistycznych detalach. Poleca się zastosować płytki klinkierowe o gładkich powierzchniach, które nadadzą elewacji nowoczesny i elegancki wygląd. Dobrze w takiej aranżacji wygląda klinkier o nieco węższym i wydłużonym kształcie niż standardowa płytka i neutralne, stonowane barwy, takie jak szarość, biel, beż czy grafit.

Wśród wiązań, którymi można wykonać elewację nowoczesnego budynku, wyróżniamy przede wszystkim geometrycznie regularne „wiązanie blokowe” oraz nieregularne „wiązanie dzikie”, które wprowadza nieco dynamizmu i nieprzewidywalności.

Inwestorzy, którzy wybrali projekt budynku o tradycyjnej bryle, nawiązujący do stylu rustykalnego czy wiejskiego, powinni zwrócić uwagę na płytki klinkierowe elewacyjne o cieplejszych, tradycyjnych odcieniach. Do wyboru mamy więc odcienie żółci, pomarańczy, czerwieni, beżu i brązów.

Warto w takim przypadku zdecydować się na tradycyjne wiązania, nadające elewacji nieco staromodny, ale niezwykle stylowy charakter. Przykładem takiego wiązania może być „wiązanie polskie” lub „wiązanie wendyjskie”.

Elewacja klinkierowa — kolor płytek ma znaczenie

Styl, w jakim zaprojektowano budynek, nieco determinuje wybór koloru płytki elewacyjnej, jednak do tematu kolorystyki można podejść nieco szerzej. Zastosowanie odpowiednich barw klinkieru elewacyjnego przyczynia się do kreacji odbioru przestrzennego danego obiektu. Kolor elewacji ma też wpływ na postrzeganie wielkości budynku.

Zgodnie z teorią barw, jasne odcienie, takie jak biel, jasne szarości czy pastele, optycznie powiększają obiekt, ponieważ odbijają znacznie więcej światła niż ciemne barwy. Dlatego, jeśli chcemy, by budynek wydawał się większy, lepiej zdecydować się na jasne odcienie klinkieru.

Ciemne kolory z kolei, takie jak odcienie czerni czy ciemne brązy, sprawią, że obiekt wizualnie wyda się mniejszy. Także gdy chcemy dodać budynkowi wizualnie pewnej „wagi” i prestiżu, ciemne kolory płytki klinkierowej będą strzałem w dziesiątkę.

Bardzo istotne w projektowaniu elewacji jest również rozważenie kontrastu między budynkiem a tłem. Większy kontrast (np. jasna elewacja na tle ciemnej zabudowy) będzie bardziej wyrazisty i sprawi, że dom przyciągnie uwagę. Z mniejszym kontrastem budynek delikatniej wpisze się w otoczenie, nie będąc punktem skupiającym spojrzenia.

Płytka klinkierowa elewacyjna — faktura, rozmiar i kształt płytek

Faktura klinkieru niewątpliwie mocno wpływa na wygląd domu. Płytka klinkierowa elewacyjna dostępna jest z licem gładkim lub szorstkim.

Gładka faktura klinkieru elewacyjnego idealnie sprawdzi się w przypadku nowoczesnych lub minimalistycznych budynków. Ze względu na swoją prostotę tekstura taka dobrze podkreśli surowe linie i kształty nowoczesnej bryły.

Szorstkie lico klinkieru elewacyjnego docenią miłośnicy rozwiązań architektonicznych, które nawiązują do prostoty wiejskich domów i wiekowej ceglanej architektury. Wybór takiego rodzaju klinkieru pozwoli na stworzenie przestrzeni, która nawet mimo miejskiego otoczenia zaoferuje chwilę wytchnienia od przyspieszonego tempa życia.

Połączenie klinkieru z innymi materiałami

Klinkier doskonale łączy się z wieloma materiałami używanymi w budownictwie. Wygląda świetnie w połączeniu ze stalą, drewnem czy szkłem. Jasny klinkier doskonale komponuje się z ciemnym metalem, natomiast płytka klinkierowa elewacyjna o ciepłych barwach ładnie eksponuje piękno drewnianych elementów.

Płytka klinkierowa elewacyjna

Krajobraz i elementy otoczenia - jakie mają wpływ na wybór płytek elewacyjnych z klinkieru?

Otaczający dom krajobraz, a także sąsiednie budynki i tkanka miejska mogą nieść wiele inspiracji pomocnych przy wyborze klinkieru elewacyjnego.

Jeżeli dom otaczają liczne rośliny, można zdecydować się na klinkier o tonacji ziemi, np. brązy, beże czy czerwienie. Taki kolor elewacji będzie naturalnie komponować się z zielenią i tworzyć spójny krajobraz.

W kontekście zabytkowej, historycznej tkanki miejskiej ciekawym wyborem może być rekonstrukcja starego, ceglanego klinkieru. Płytki klinkierowe mogą być stylizowane na wiekowe, co pozwoli na zachowanie historycznej harmonii otoczenia, dodając budynkowi autentycznego charakteru.

Jeśli sąsiednie budynki mają określoną kolorystykę lub styl, warto poszukać rozwiązań, które będą z nimi współgrały, ale niekoniecznie identycznie wyglądały. Często dobrze jest wybrać barwę, która kontrastuje, ale jednocześnie dopełnia kolorystykę sąsiedztwa.

Wybierając klinkier, należy zwrócić uwagę na format, kolor i fakturę materiału, ale w ostatecznym rozrachunku decyzję inwestor powinien podejmować zgodnie ze swoim gustem i ulubionym stylem. Warto pamiętać także, że odpowiednie dopasowanie klinkieru do architektury budynku może znacznie podnieść jego estetykę i wartość.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij znajomym

Pozostałe porady

Zobacz nasze
wybrane realizacje