Klinkier a różne style architektoniczne

Klinkier a różne style architektoniczne. W jakich sprawdzi się najlepiej?

Klinkier elewacyjny posiada wiele zalet, do których zaliczamy między innymi wysoką estetykę oraz szeroki zakres zastosowań. Tworzone z niego płytki mogą przybierać różne formy i posiadać rozmaite kolory czy odcienie, doskonale sprawdzając się w wielu stylach architektonicznych. Oto kilka przykładów, stanowiących dowód na uniwersalność klinkieru!

Klinkier a styl klasyczny i rustykalny

Choć współczesne budownictwo zostało zdominowane przez nowoczesne, minimalistyczne formy, klasyczne style architektoniczne wciąż nie wychodzą z mody. Symetria i odpowiednio zachowane proporcje, liczne elementy ozdobne, w postaci gzymsów, pilastrów czy lukarn dachowych, a także wysokiej jakości materiały – najczęściej w postaci cegieł, drewna i kamienia – odgrywają tu najistotniejszą rolę. I, co najważniejsze, dają niesamowity efekt wizualny.

Klinkier elewacyjny doskonale pasuje do klasycznych budynków, umożliwiając tworzenie eleganckich fasad. Idealnie sprawdzają się tu zwłaszcza płytki w kolorze ceglanym, które nawiązują do tradycji, idealnie komponując się przy tym z innymi elementami architektonicznymi czy zielonym otoczeniem obiektu. Nic więc dziwnego, że to właśnie klinkier jest powszechnie stosowany nie tylko w nowo budowanych, ale również restaurowanych budynkach.

Warto również wspomnieć o stylu rustykalnym, charakterystycznym dla wiejskich, naturalnych krajobrazów. Idealnie współgra on z klinkierem o nierównej fakturze i naturalnych barwach, a same płytki nadają budynkom autentyczność i ciepło.

Elewacja klinkierowa a minimalistyczne budynki

Z płytek klinkierowych elewacyjnych korzystają również ci inwestorzy, którzy wznoszą budynki w minimalistycznym stylu. Charakteryzuje się on prostymi liniami i geometrycznymi formami, dużymi oknami oraz rezygnacją ze zbędnych dodatków. Jeżeli chodzi o kolorystykę, dominują tutaj stonowane barwy, najczęściej w postaci bieli, szarości, beżów czy czerni.

Jak w tym wszystkim odnajduje się klinkier elewacyjny? Doskonale! Wynika to z faktu, że dostępny jest nie tylko w kolorze ceglanym, ale w wielu innych wariantach, które łatwo dopasować do stylistyki budynku. Co więcej, świetnie komponuje się z elementami metalowymi czy szklanymi, tak charakterystycznymi dla minimalistycznych obiektów.

Na uwagę zasługuje nie tylko estetyka, ale i wysoka jakość płytek elewacyjnych klinkierowych. Fundamentem minimalizmu jest stosowanie trwałych oraz funkcjonalnych rozwiązań, które z jednej strony pozostają piękne i niezawodne przez wiele lat, a z drugiej nie sprawiają problemu z konserwacją. Klinkier, ze względu na ponadprzeciętną trwałość i łatwe czyszczenie, doskonale wpasowuje się w tę ideę.

Klinkier elewacyjny a styl industrialny

Styl industrialny, nawiązujący do budownictwa przemysłowego, cieszy się sporą popularnością i stanowi idealny pomost między tradycją a nowoczesnością. Proste formy i geometryczne kształty idą tu w parze z minimalizmem w detalach, a także surowymi materiałami oraz charakterystycznymi barwami, stanowiącymi mieszankę czerwieni, brązów i szarości.

Elewacja klinkierowa idealnie sprawdzi się w takim stylu, ponieważ oferuje surową fakturę, wyrazistość oraz typową dla stylu industrialnego kolorystykę. Co więcej, świetnie kontrastuje z elementami betonowymi, drewnianymi czy metalowymi, dodając budynkom ciepła i charakteru. Oczywiście szczególnie polecany jest tutaj klinkier imitujący klasyczną cegłę, jednak – w zależności od koncepcji – doskonale sprawdzi się również ten w barwie szarej, brązowej lub czarnej.

Płytki klinkierowe w innych stylach architektonicznych

Płytki klinkierowe elewacyjne mogą być z powodzeniem wykorzystywane także w innych stylach architektonicznych. Mowa tu między innymi o:

  • stylu skandynawskim, w którym dominują ciepłe barwy i który opiera się na ekologicznych rozwiązaniach – naturalny, zdrowy dla mieszkańców klinkier sprawdzi się tu idealnie, zwłaszcza w jasnych odcieniach (biel, jasny beż czy kolor piaskowca);
  • stylu art deco, opartym na symetrii oraz wszechobecnych figurach geometrycznych – płytka klinkierowa o gładkiej fakturze i wyrazistym kolorze pozwoli podkreślić elegancję i ekskluzywność budynku, dodając mu wyjątkowego charakteru;
  • stylu śródziemnomorskim, który charakteryzuje się ciepłymi kolorami, naturalnością stosowanych materiałów oraz bogatymi dekoracjami – elewacja klinkierowa może być idealnym dopełnieniem takiego budynku, jednocześnie wpływając pozytywnie na jego trwałość;
  • stylu eklektycznym, znanym przede wszystkim z łączenia w jednym budynku z pozoru niepasujących do siebie elementów pochodzących z różnych epok – również w tym przypadku klinkier może sprawdzić się znakomicie, zwłaszcza biorąc pod uwagę różnorodność jego kolorów i faktur.

Wszystko to pokazuje, jak uniwersalny jest klinkier elewacyjny i dlaczego tak chętnie sięgają po niego współcześni inwestorzy, architekci oraz wykonawcy. Chcąc zyskać dostęp do wielu kolekcji płytek o różnych kolorach czy fakturach, warto sprawdzić ofertę Feldhaus.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij znajomym

Pozostałe porady