150 lat tradycji
bg

Wykorzystując płytki możesz stworzyć piękną klinkierową elewację. Nie popełnij tylko kilku błędów

Nasza praca naprawdę jest satysfakcjonująca, bo możemy dostarczać naszym Klientom wyrób najwyższej jakości, którego zalety z pewnością doceniać będą sami przez wiele lat użytkowania. W ciągu wielu lat działalności opanowaliśmy technikę produkcji klinkieru do perfekcji i możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, by uzyskać wyrób doskonały. Pełne zadowolenie z jego użytkowania zależy jednak także o tego, w jaki sposób posłuży się nim wykonawca. Pochylmy się więc nad kilkoma kwestiami.

Ustal, jakie płytki elewacyjne zewnętrzne są potrzebne i w jakiej ilości

Rzecz dotyczy również cegieł, jeśli budujemy np. zewnętrzną część ściany trójwarstwowej. Wydaje się to banalne, ale możliwy rezultat zlekceważenia tego zagadnienia, a więc niekoniecznie udany efekt estetyczny, zbagatelizować będzie trudno. Ustalmy dokładnie, ile wynoszą powierzchnie, które mamy do pokrycia – bierzmy pod uwagę odpowiedni zapas wynikający choćby z faktu, że pewien procent materiału podczas pracy ulegnie uszkodzeniu, w dodatku płytki elewacyjne zewnętrzne w wielu miejscach wymagać mogą docinania. Od razu należy zaopatrzyć się cały zapas. Klinkier to materiał wytwarzany z naturalnego surowca. Mimo najwyższych i ściśle przestrzeganych standardów produkcji może się więc zdarzyć, że w obrębie jednej partii będziemy mieli nieznaczne różnice w odcieniach. Rozwiązanie jest proste i powszechnie znane – wystarczy mieszać elementy podczas układania, a wówczas unikniemy jednolitych plam, uzyskując spójną całość. Trudno będzie ten warunek spełnić zużywszy wszystko i musząc dokupić jeszcze nieznaczną ilość. Kolejną rzeczą, która przy zakupie wymaga pewnego namysłu, jest zaprawa. Musi to być wyrób przeznaczony do klinkieru, odporny na mróz, zapewniający szczelność i dostatecznie elastyczny. Błędy w tym zakresie to jedna z przyczyn powstawania na elewacjach klinkierowych białych wykwitów. Od razu zaopatrzmy się w także w odpowiedni zapas fugi, aby była jednolita.

To inwestycja na wiele lat. Nie spiesz się zanadto przy pracy

Klinkier sam w sobie jest nienasiąkliwy, a więc zupełnie niewrażliwy na wilgoć, trzeba jednak wyeliminować jej obecność podczas prac, oraz zabezpieczyć przed nią konstrukcję. Stosujemy więc izolacje poziome, przechowujmy materiał przykryty i na palecie, a do kładzenia płytek przystępujmy przy dobrej pogodzie. Ich odspajanie to często jest skutek obecności wody. Może to być jednak także rezultat nieprawidłowego sposobu kładzenia zaprawy. Metoda na tzw. „placki” jest nieodpowiednia – należy pokrywać całą płytkę i całą ścianę, eliminując jakiekolwiek wolne przestrzenie. Upewnijmy się jeszcze, czy podłoże jest w pełni gotowe, czyste, nie pylące, jeśli trzeba – na styropianie – pokryte zbrojeniem z siatki i zakołkowane (także na przez siatkę!). Położywszy płytki musimy zadbać o dokładne pokrycie szczelin, jednak nie należy tego robić zbyt szybko – poczekajmy z fugowaniem dwa tygodnie, osłaniając ścianę przed wilgocią i zapewniając swobodny przepływ powietrza. Ponadto przy dużych powierzchniach trzeba stosować wypełnione masą elastyczną dylatacje. Dobrze położony klinkier to gwarancja trwałości na wiele lat, o czym przekonują się kolejni nasi Klienci. Zapraszamy do składania zamówień!

im