150 lat tradycji
bg

Chcesz efektownie urozmaicić wygląd elewacji? Zastosuj klinkier

Cegły i elementy ją imitujące możemy stosować w architekturze w rozmaity sposób i nie trzeba wiele, by wyglądało to naturalnie i efektownie, jako że jest to po prostu dobrze nam wszystkim znany budulec. Pokrycie płytkami klinkierowymi całej elewacji to najlepszy sposób na to, by stała się bardzo trwałą i łatwą w utrzymaniu. Często mamy jednak inne zamierzenia i upodobania. Klinkier znakomicie nadaje się wówczas jako materiał do wykończenia detali, nierzadko o ogromnym znaczeniu praktycznym.

Tam, gdzie skuteczna ochrona jest po prostu niezbędna

Jednym z największych wrogów trwałości i komfortu każdego obiektu mieszkalnego jest wilgoć. Bronimy się przed nią na wszelkie sposoby, tworząc szczelne pokrycia, stosując jak najlepsze materiały pozwalające na jej odparowywanie czy hydroizolacje. Woda atakuje budynek dosłownie ze wszystkich stron – jak nie poprzez opady, to przesiąkanie przez grunt, czy podciąganie kapilarne. Dlatego bardzo ważnym elementem architektonicznym od niepamiętnych czasów pozostaje cokół, czyli górna część ściany fundamentowej. Będzie on chronił nasz dom przed zabrudzeniem elewacji, zamoczeniem jej czy uszkodzeniami.

Najczęściej jest on cofnięty względem reszty ściany. To drobiazg, ale nader istotny – nawet niewielki i nierzucający się w oczy uskok powoduje, że znajdująca się na nim woda zamiast przesiąkać wyżej tworzy odpadające na dół krople.

Ciągłe narażenie na wilgoć, brud (choćby za sprawą odprysków towarzyszących opadom) i inne destrukcyjne czynniki powoduje, że warto nasz cokół zabezpieczyć poprzez pokrycie go odpowiednio trwałym materiałem. To jest właśnie jedno z zastosowań, w których płytki klinkierowe elewacyjne wykorzystywane są szczególnie często. Niesamowita twardość i znikoma nasiąkliwość czynią z nich skutecznego obrońcę obiektów przed wilgocią.

Pod względem walorów estetycznych klinkier także nie ma sobie równych

Stosując płytki klinkierowe możemy w znakomity, estetyczny i spójny sposób urozmaicić każdą elewację, na której rozwiązaniem dominującym jest tynk. Dekoracje tego rodzaju miewają najrozmaitsze postaci – towarzyszą otworom drzwiowym, wykonywane są na wszelkiego typu słupach czy np. na ścianach znajdujących się obrębie tarasów. W ten sposób możemy osiągnąć szereg celów: wyróżnić niektóre przestrzenie, podnieść ich walory użytkowe dzięki łatwości czyszczeniu klinkieru, czy np. optycznie powiększyć obiekt lub nadać mu bardziej korzystne proporcje dzięki umiejętnemu podziałowi przestrzeni.

Ogromny wybór najwyższej jakości płytek, jaki czeka na Klientów korzystających z oferty firmy Feldhaus sprawia, że możliwości w tym zakresie są nader szerokie i możemy do woli łączyć najróżniejsze odcienie tynków z tymi, w jakich dostarczane są elementy klinkierowe.

Jest tylko jedna sztywna zasada, której warto przestrzegać – spójność całości. Aby uzyskać korzystny efekt wizualny, najlepiej stosować jeden kolor płytek we wszystkich miejscach – na cokole, kominie, słupach czy schodach. Bardziej złożone pod tym względem projekty wymagają pewnej rozwagi.

im