150 lat tradycji
bg

Ciesz się klinkierową elewacją bez białych wykwitów. To proste

Klinkier od dawna jest stosowany w budownictwie bardzo szeroko, toteż nierzadko możemy zaobserwować na zbudowanych z niego ścianach nieestetyczny efekt w postaci białych zacieków. To zmora wielu użytkowników budynków czy innych elementów architektury wykonanych w taki sposób. Zjawisko to jak wiadomo nie jest w żaden sposób spowodowane właściwościami samego klinkieru, a jedynie sposobu, w jaki zostanie on zastosowany. Uniknięcie go nie jest więc trudne.

Winowajców jest dwóch

Białe naloty to nic innego jak sole pochodzące ze znajdującego się w zaprawie wapnia. To jest jedna z przyczyn. W jaki sposób przedostają się one na zewnątrz? Odpowiada za to woda, która przenika do ściany, razem z nią się one wysączają, po czym, po jej odparowaniu, tworzą nieestetyczne, rzucające się w oczy zacieki. Trwałości samych cegieł nie zagrażają, nie są też trudne w usuwaniu. Na nim jednak nie można poprzestać, nie tylko ze względu na to, że ustawiczne powtarzanie takich prac jest kłopotliwe, zwłaszcza w budowlach bardziej okazałych. Nadmiar wilgoci w murze nie służy jego trwałości.

Niezależnie od rodzaju wykorzystanej zaprawy, należy więc zadbać o właściwe wykonanie konstrukcji, gwarantujące jej ochronę przed wilgocią. Oznacza to zastosowanie poziomej hydroizolacji, dzięki której wyeliminowane zostanie jej kapilarne podciąganie. Niekiedy, w związku z warunkami występującymi w miejscu jego wznoszenia, mogą być wskazane dodatkowe rozwiązania, jak np. drenaż odprowadzający wodę z gruntu stykającego się ze ścianami. Oprócz tego pomocna będzie odpowiednia wentylacja muru. Należy ponadto chronić przed wilgocią wykorzystywane w budowie cegły i zabezpieczać miejsce prac przed warunkami atmosferycznymi. Kontynuować je warto w dni jak najcieplejsze i suche.

Oprócz zajęcia się kwestią wody warto zadbać o wybór właściwej zaprawy – dostępne są dziś produkty przeznaczone do murowania z klinkieru, o składzie eliminującym problem. Poza tym należy pozwolić jej wyschnąć, a więc nie spieszyć się zanadto ze spoinowaniem.

Dobrze zbadaj stan ściany

Jeśli w już istniejącym obiekcie borykamy się problemem białych nalotów, warto przyjrzeć się bliżej stanowi, w jakim są fugi – ich wykruszanie się może być przyczyną przedostawania się do muru wody. Konieczne jest więc usuniecie wszystkich luźnych fragmentów i uzupełnienie spoin. Czyszczenie muru z wykwitów można wykonać na sucho za pomocą szczotki, jeśli to nie przynosi pożądanego rezultatu, zapewni go ciepła woda pod ciśnieniem.

Elewacja z klinkieru jest zdecydowanie mniej pracochłonna pod względem konserwacji niż np. tynk. Tym bardziej, jeśli przy wznoszeniu obiektu zadbamy o to, by nie popełnić żadnych błędów. Warto więc tego rodzaju prace powierzać kompetentnym wykonawcom. Wraz z doborem materiału najwyższej jakości, jaki dostarcza firma Feldhaus, gwarantuje to pełne zadowolenie z użytkowania budynku.