Pomysł na elewację

Elewacje domu. Jaką elewację wybrać? Pomysł na elewację w 2023 roku

Niezależnie od tego, czy projektujemy dom jednorodzinny czy nowoczesne osiedle mieszkaniowe, chcemy, by osoby na co dzień korzystające z budynku czuły się w nim w pełni komfortowo. Powstaje jednak pytanie, co w tym kontekście oznacza słowo „komfort”? Chodzi o funkcjonalność czy może o to, by patrząc na budynek, można było nacieszyć oko? W przedsiębiorstwie Feldhaus wierzymy, że w tym przypadku istotne jest jedno i drugie. W tym miejscu przygotowaliśmy specjalny poradnik, z którego dowiedzą się Państwo, jaką elewację wybrać do swojego domu.

Atrakcyjny wygląd, długowieczność, trwałość czy pozornie niskie koszty, czyli o tym, jaka powinna być elewacja domu?

Projektując i budując dom, inwestor musi podjąć dziesiątki decyzji dotyczących technologii, funkcjonalności i wyglądu budynku oraz otaczającego go bruku. Jednak jedną z najtrudniejszych decyzji jest zawsze ta, dotycząca elewacji budynku. O ile bowiem wiele prac remontowych wewnątrz budynku można przeprowadzić dość niskim nakładem kosztów i czasu, o tyle potencjalna wymiana elewacji najczęściej wiąże się z ogromnymi kłopotami logistycznymi. Co więcej, wymiana elewacji domu zawsze jest czasochłonna oraz, co dość oczywiste, kosztowna.

Efekty tej jednej, podejmowanej podczas projektowania budynku decyzji mogą zatem cieszyć przez wiele lat lub wręcz przeciwnie - szpecić budynek i narażać właściciela na dodatkowe koszty związane z naprawami i odnawianiem elewacji.

Co najlepiej na elewację? Rodzaje elewacji domu w 2023 roku

Przyjrzyjmy się zatem popularnym rozwiązaniom i sprawdźmy, które z nich sprawdzają się jako modne elewacje domów 2023 roku.

Elewacje tynkowe

Jednym z rozwiązań najczęściej stosowanych od wielu lat są najtańsze elewacje tynkowe. Takie rozwiązanie trudno jednak postrzegać jako nowoczesne elewacje – niestety, najczęściej prezentują się one niezbyt estetycznie, a ich największą zaletą jest po prostu niska cena. W trzeciej dekadzie XXI wieku, kiedy odchodzi się od szarości na rzecz bardziej atrakcyjnych rozwiązań, elewacja tynkowa raczej nie znajdzie wielu zwolenników.

Nowoczesne elewacje z betonu architektonicznego

W nowoczesnych projektach przygotowywanych przez architektów popularnością cieszą się elewacje budynku wykonane z betonu architektonicznego. Taki pomysł na elewację znajduje coraz więcej zwolenników, ale pamiętajmy, że surowy, industrialny wygląd trudno może być wkomponować w każdą przestrzeń. O ile taka elewacja może dobrze prezentować się w krajobrazie naturalnym, o tyle w mieście, gdzie powinna dobrze komponować się z otaczającymi ją budynkami, może wyglądać dość karykaturalnie. Betonowe elewacje domów są ponadto zarezerwowane raczej dla budynków o formie prostych brył.

Drewniana elewacja domu

Mówiąc o modnych elewacjach domów 2023 nie możemy nie wspomnieć o drewnie. Elewacje drewniane prezentują się naturalnie, choć – podobnie jak te z betonu – nie będą odpowiednie dla wszystkich budynków. Dużym minusem elewacji drewnianych jest cena – tym, bardziej że trzeba tu zainwestować w drewno egzotyczne o lepszych parametrach, które może być nawet kilkukrotnie droższe od drewna krajowego.

Elewacja domu z cegły

Chyba najbardziej uniwersalny – a przy tym estetyczny i elegancki – pomysł na elewację to elewacja budynku z cegły. Jaka cegła na elewacje domu? W zależności od tego, czy wybierzemy surową cegłę czerwoną, czy cegłę w innym, jaśniejszym lub ciemniejszym odcieniu, możemy stworzyć klasyczną lub nowoczesną elewację. Co więcej, cegła znakomicie wkomponuje się w różne style – zarówno tradycyjny, jak również rustykalny, loftowy, nowoczesny czy industrialny. Pod wieloma względami jest to po prostu najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie – idealne na wieś, do małego miasteczka czy centrum dużego miasta.

Cegła klinkierowa – pomysł na elewację w 2023 roku

Najtańsze elewacje tynkowane ulegają zabrudzeniu, w miejscach zacienionych pokrywają się glonami. Na każdym kroku spotykamy takie elewacje, które już po kilku latach wymagają odnawiania. Z kolei tradycyjne i trwałe elewacje wykonane z cegły czy kamienia naturalnego odstraszają inwestorów zbyt wysoką ceną. Jest jednak rozwiązanie, które oferuje zalety trwałych elewacji ceglanych w połączeniu z niewygórowaną ceną. To elewacja wykonana z elewacyjnej płytki klinkierowej imitującej cegłę.

Klasyczna cegła licowa jest z pewnością rozwiązaniem estetycznym, ale również nie idealnym. Trzeba pamiętać, że jest ona podatna na zabrudzenia, ma niedoskonałe parametry techniczne i mimo wszystko jest dość droga. To właśnie dlatego jako pomysł na elewację w 2023 roku znakomicie sprawdza się cegła klinkierowa – alternatywa dla klasycznej „licówki”.

Jaki jest koszt elewacji domu wykonanej z cegły klinkierowej?

Trzeba zaznaczyć, że nowoczesne elewacje z cegły klinkierowej nie należą do rozwiązań najtańszych. Koszt elewacji domu z klinkieru może być nawet trzykrotnie wyższe od wykonanej z tynku. Mimo wszystko pamiętajmy, że w tym przypadku płacimy zarówno za znakomite parametry techniczne, jak również ponadprzeciętny wygląd. Pewnym kompromisem mogą być natomiast płytki klinkierowe, z których również powstają modne elewacje 2023 roku.

Poniżej przedstawiamy średnie koszty wykonania metra kwadratowego elewacji dla elewacji tynkowanych, z cegły i z płytki klinkierowej:

Typ elewacji    Średni koszt wykonania 1 m2 zł/m2 netto z warstwa termoizolacyjną.
Tynk 200-250
Płytka klinkierowa 250-400
Cegła klinkierowa 700-800

 

Elewacja klinkierowa wykonana z płytki klinkierowej jest niemal dwa razy tańsza od elewacji ceglanej przy zachowaniu zalet elewacji ceglanej. Jednocześnie porównując koszty wykonania elewacji z płytki klinkierowej z elewacją tynkowaną, można zauważyć, że różnica nie jest duża.

Wytrzymałe i modne elewacje domów 2023 roku

Elewacje wykonane z cegieł i płytek klinkierowych są nie tylko bardzo atrakcyjne, ale pozostają odporne na upływający czas, nie zmieniają koloru, nie blakną, nie trzeba ich odnawiać. Nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów zabezpieczających i pielęgnacyjnych. Takie elewacje stanowią optymalną ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych, są zdecydowanie trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż elewacja tynkowana.

Niska nasiąkliwość, przepuszczalność pary wodnej oraz niska podatność na zabrudzenia sprawiają, że elewacje z cegieł i płytek klinkierowych nie są przyjaznym środowiskiem dla grzybów, alg i mchów, tak często pojawiających się na innych materiałach elewacyjnych.

Wykonuje się je raz "na zawsze", warto więc rozważyć poniesienie nieco większych kosztów w porównaniu do elewacji tynkowych na etapie wykonania elewacji w zamian za praktyczność i długowieczność, a w efekcie również niższe koszty na przestrzeni kilku lat.

Może Cię też zainteresować:

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij znajomym

Pozostałe porady

Zobacz nasze
wybrane realizacje