Poradnik Feldhaus. Jak poprawnie wykonać elewację z płytek klinkierowych?

Decydując się na wykonanie zewnętrznej elewacji z płytek klinkierowych możemy mieć pewność, że nasz budynek będzie nie tylko elegancki, nowoczesny i oryginalny, ale także odpowiednio zabezpieczony na kilkanaście kolejnych lat. Aby tak się stało, musimy zadbać o poprawne położenie płytek. W tym poradniku podpowiemy Ci, jak w sposób bezbłędny wykonać elewację domu.

Nie uzyskasz trwałej elewacji bez materiałów najwyższej jakości

Najważniejszy czynnik poprawnego wykonywania elewacji zewnętrznej realizuje się jeszcze przed przystąpieniem do samych prac. Chcąc cieszyć się z mnóstwa zalet, jakie dostarcza nam elewacja klinkierowa, musimy zadbać o kupno materiałów najwyższej klasy. Takie oferuje Feldhaus Klinkier. Ponad 150 lat doświadczenia w wypalaniu gliny umożliwia nam dostarczanie Klientom produktów z budowlanego topu. Wysokiej jakości płytki klinkierowe będą całkowicie odporne na najbardziej destrukcyjne czynniki zewnętrzne, a niezwykle twarda konstrukcja uchroni nas przed uszkodzeniami mechanicznymi. W naszej ofercie znajdziesz płytki, cegły oraz bruk z klinkieru. Cechą charakterystyczną prowadzonej przez nas firmy jest regularne stawianie czoła najwyższym standardom jakościowym.

Przygotowanie pracy i rozpoczęcie układania płytek

Jeszcze przed przystąpieniem do mocowania płytek klinkierowych warto zadbać o to, aby ściana na której pracujemy była odpowiednio do takich czynności przygotowana. Absolutnym obowiązkiem jest jej oczyszczenie z kurzu i innych uporczywych zanieczyszczeń. Do poprawnego układania płytek należy wykorzystać klej elastyczny, dedykowany do tego typu surowców. Bez problemu znajdziemy go w każdym renomowanym markecie budowlanym. Użycie takiego dodatku zapewni nam najlepszą współpracę z powierzchnią ściany oraz satysfakcjonujący poziom szczelności.

Aplikując klej na płytkę należy pamiętać, że musi on pokrywać całą powierzchnię klinkierowego wyrobu. Rozpoczynając układanie na ścianie, warto zacząć od jej narożników. Płytki możemy mocować według własnego pomysłu. Nie ma znaczenia, czy zdecydujemy się na instalację poziomą czy pionową. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby podczas układania wymieszać płytki z różnych opakowań dostarczonych przez producenta. W ten sposób unikniemy kolorystycznego blamażu, a nasza zewnętrzna elewacja spełni pokładane w niej oczekiwania.

Fugowanie i zabezpieczenie płytek, czyli finalizacja prac nad elewacją

Podczas mocowania płytek należy pozostawiać równe odstępy na spoiny. Specjaliści podpowiadają, że powinny one mieć około 10 mm szerokości. Po wykonanej pracy oczekujemy na wyschnięcie kleju. Informacje o czasie, w którym wiązanie będzie odpowiednio mocne, znajdziemy na opakowaniu producenta. Następnie, za pomocą fugówki, wypełniamy luki powstałe przy instalacji płytek klinkierowych. Ostatnim etapem poprawnego montażu elewacji jest jej zabezpieczenie przed zawilgoceniem na minimum 14 dni. Można użyć do tego specjalnej folii.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij znajomym

Zobacz również pozostałe wpisy