Klinkier elewacyjny na budynkach komercyjnych

Klinkier elewacyjny na budynkach komercyjnych – dlaczego warto w niego zainwestować?

Zaprojektowanie i wzniesienie oryginalnego budynku komercyjnego, który wyróżni się na tle innych i stanie się wizytówką firmy, to niemałe wyzwanie. Potrzebne są duże pokłady kreatywności, znajomość trendów architektonicznych, a także najlepsze materiały wykończeniowe. Do tej ostatniej grupy zaliczyć można bez wątpienia płytki elewacyjne klinkierowe, które staną się ozdobą każdego obiektu. Dlaczego warto wykorzystać je w projektach budynków komercyjnych i jakie możliwości dają inwestorom?

Płytki klinkierowe elewacyjne, czyli wyjątkowa ozdoba biurowca, galerii handlowej lub hotelu

Firmowe biurowce, hotele czy galerie handlowe mogą prezentować się nad wyraz okazale i stanowić doskonałe uzupełnienie każdej przestrzeni. Inwestorom, którym zależy na niebanalnych walorach wizualnych, poleca się dzisiaj klinkier elewacyjny, który można ułożyć na części lub całej fasadzie budynku. Z czego to wynika?

Podstawową zaletą płytek klinkierowych elewacyjnych jest wysoka estetyka. Nadają one budynkom szlachetnego wyglądu i oryginalności, sprawdzając się doskonale zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych projektach. Klinkier do złudzenia przypomina klasyczną cegłę, ale jest od niej lżejszy, a także bardziej wytrzymały i uniwersalny. Co więcej, płytki klinkierowe dostępne są w dużej liczbie kolorów, wymiarów i grubości, co daje niemal nieograniczone możliwości związane z wykorzystaniem ich w projektach budynków komercyjnych.

Szczególną uwagę warto zwrócić na ogromną różnorodność kolorystyczną. Poza klasyczną czerwienią, tak charakterystyczną dla cegły, inwestorzy mogą postawić na płytki w piaskowych odcieniach, a nawet białe, szare lub czarne. Dzięki temu stworzenie oryginalnej fasady, która przyciągnie wzrok i wyróżni obiekt na tle innych, nie powinno stanowić większego problemu.

Na jakich budynkach komercyjnych sprawdzi się klinkier elewacyjny? To doskonałe rozwiązanie dla:

  • biurowców;
  • galerii i centrów handlowych;
  • hoteli;
  • restauracji;
  • budynków usługowych, rekreacyjnych czy kulturalnych.

Jak stworzyć oryginalną elewację klinkierową w budynku usługowym, rekreacyjnym czy kulturalnym?

Najpopularniejszym i, według wielu inwestorów, najbardziej efektownym rozwiązaniem jest elewacja wykonana z ceglastego klinkieru. Stanowi bowiem idealny pomost między nowoczesnością a tradycją, zachwycając estetyką oraz komponując się doskonale zarówno z naturalnym, zielonym krajobrazem, jak i nowoczesnym otoczeniem. Co więcej, istnieje możliwość łączenia płytek klinkierowych w kolorze cegły z innymi materiałami, jak drewno, kamień, stal czy szkło, co pozwala uzyskać jeszcze bardziej okazały efekt wizualny.

To jednak nie wszystko. Inwestorzy, którym szczególnie zależy na oryginalności budynku komercyjnego, mogą również:

  • łączyć różne odcienie i kolory płytek elewacyjnych klinkierowych, np. jasnych z ciemnymi (w proporcjach 80/20 lub 70/30), czerwonych z czarnymi czy białych z szarymi;
  • tworzyć spektakularne efekty 3D – wystarczy w tym celu połączyć płytki grubsze i cieńsze, by uzyskać jedyne w swoim rodzaju przestrzenne, przyciągające wzrok wzory;
  • zastosować duo-zasadę, a więc wykorzystać obie strony klinkieru elewacyjnego – odwracając część lub wszystkie płytki stroną montażową do lica, można uzyskać niesamowity efekt niefazowanej starej cegły.

Możliwości jest więc bardzo wiele, a chcąc sprawdzić w praktyce, jak prezentować się będzie konkretny projekt, warto skorzystać z konfiguratora elewacji. Dzięki niemu stworzenie efektownej fasady budynku komercyjnego będzie o wiele łatwiejsze i skuteczniejsze.

Nie tylko walory wizualne, czyli inne zalety klinkieru elewacyjnego. Dlaczego warto wybrać klinkier na elewację?

Elewacja klinkierowa to rozwiązanie wybierane przez coraz większą liczbę inwestorów, co wynika nie tylko z ponadprzeciętnej estetyki. Wysokiej jakości płytki wyróżniają się również:

  • wieloletnią trwałością – są odporne na najtrudniejsze czynniki atmosferyczne (w tym deszcz, śnieg, grad i promieniowanie UV), a także uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu pozostają piękne i funkcjonalne przez długi czas;
  • mrozoodpornością i niską nasiąkliwością – klinkier odprowadza wodę w postaci pary wodnej na zewnątrz, dzięki czemu ściany budynku nie przemarzają w zimę;
  • łatwością utrzymania – płytki elewacyjne klinkierowe nie wymagają specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych, a drobne zabrudzenia można usunąć z nich w prosty sposób, np. przy użyciu myjki ciśnieniowej;
  • lekkością i łatwością montażu – dzięki temu mogą być stosowane zarówno w przypadku nowo budowanych, jak też istniejących już budynków.

Wszystko to, w połączeniu z konkurencyjną ceną płytek klinkierowych elewacyjnych, sprawia, że cieszą się one dużą popularnością wśród właścicieli różnego rodzaju budynków i obiektów.

Należy pamiętać, że chcąc cieszyć się wysoką estetyką i wieloletnią trwałością tego rodzaju rozwiązań, warto inwestować w prawdziwy klinkier, a więc taki, który odznacza się nasiąkliwością poniżej 6%, wytrzymałością na obciążenia niszczące minimum 28 N/mm2 oraz gęstością netto co najmniej 1900 kg/m3.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij znajomym

Pozostałe porady

Zobacz nasze
wybrane realizacje