Klinkier a zrównoważone budownictwo

Klinkier a zrównoważone budownictwo. Czy klinkier to materiał ekologiczny i energooszczędny?

Budownictwo to bez wątpienia jeden z kluczowych sektorów gospodarki. Niestety, w dalszym ciągu ma ono negatywny wpływ na środowisko naturalne – produkcja materiałów budowlanych odpowiada obecnie za 6,4% emisji CO2, zaś eksploatacja budynków za 33%, co niesie za sobą konieczność wdrażania zmian. Jedną z tych najbardziej istotnych jest korzystanie z ekologicznych i energooszczędnych materiałów służących do wznoszenia i wykańczania budynków. Czy do tej grupy możemy zaliczyć klinkier elewacyjny?

Czym jest budownictwo zrównoważone?

Zanim odpowiemy na pytanie zadane we wstępie, zastanówmy się, czym tak naprawdę jest zrównoważone budownictwo. W praktyce to idea projektowania takich budynków, które nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Dzięki nim możliwe jest ograniczenie śladu węglowego (emisji gazów cieplarnianych do atmosfery) oraz zapobieganie zmianom klimatycznym, które mają ogromny wpływ na stan naszej planety. Wszystko to ma na celu poprawienie jakości życia każdego z nas.

Aby uznać budynek za zrównoważony, stosuje się wiele rozwiązań, w tym:

  • odnawialne źródła energii, np. panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła;
  • technologie redukujące zanieczyszczenia powietrza;
  • systemy pozwalające zatrzymywać w budynku więcej ciepła, co ogranicza konieczność ich ogrzewania;
  • ekologiczne materiały budowlane i wykończeniowe, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Jak więc widać, zrównoważone budownictwo opiera się na dwóch filarach – ekologii oraz energooszczędności. Obie te cechy można przypisać płytkom elewacyjnym klinkierowym oraz innym produktom wykonywanym z klinkieru.

Czy klinkier elewacyjny to materiał ekologiczny?

Zacznijmy od kwestii ekologii, która – obok zwiększenia efektywności energetycznej budynków – stanowi największe wyzwanie współczesnego budownictwa. Aby dowiedzieć się, czy klinkier elewacyjny jest materiałem przyjaznym środowisku naturalnemu, warto przyjrzeć się bliżej procesowi jego produkcji.

Z czego robi się płytki klinkierowe?

Klinkier powstaje z naturalnie występującego w przyrodzie surowca, jakim jest glina. Po wydobyciu jest ona wstępnie mieszana i poddana procesowi homogenizacji. Następnie dodaje się do niej odpowiednie kruszywa (piasek, szamot i mączkę ceramiczną) oraz wodę, po czym całość jest rozdrabniana, mieszana i ujednorodniana. Gotowa mieszanka trafia do prasy próżniowej, gdzie dochodzi do jej formowania pod bardzo wysokim ciśnieniem. Kolejnymi etapami są suszenie oraz wypalanie surowca w temperaturze około 1000 stopni Celsjusza, co pozwala nadać klinkierowi odpowiednie parametry.

Jak powstaje cegła klinkierowa?

Zarówno materiały stosowane do produkcji płytek klinkierowych elewacyjnych, jak i sam proces ich powstawania nie szkodzą środowisku naturalnemu. Gotowe wyroby zapewniają naturalny mikroklimat w budynkach i wpływają korzystnie na zdrowie ich użytkowników. Można więc jednoznacznie stwierdzić, że klinkier to materiał ekologiczny, który idealnie wpasowuje się w ideę zrównoważonego budownictwa.

Energooszczędny klinkier, czyli sposób na komfort i ochronę środowiska

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zrównoważony budynek powinien być efektywny energetycznie. Oznacza to, że musi zapewniać użytkownikom maksymalny komfort cieplny, przy jednocześnie jak najniższym zużyciu energii. Celem jest w tym wypadku nie tylko podniesienie jakości życia, ale również obniżenie kosztów ogrzewania oraz zredukowanie do minimum używania szkodliwych dla środowiska paliw kopalnych, takich jak węgiel czy gaz.

Jak pod tym kątem wypada klinkier? Jedną z jego największych zalet jest możliwość osiągnięcia wysokich parametrów izolacyjności cieplnej. Wynika to z tego, że korzystając z płytek klinkierowych, dla tej samej grubości ściany można zastosować znacznie grubszą warstwę izolacji (np. ze styropianu lub wełny) niż w przypadku zastosowania klasycznej cegły. Efektem jest z jednej strony lepsza izolacja i niższe koszty ogrzewania, a z drugiej większa powierzchnia wewnątrz przy tych samych rozmiarach zewnętrznych budynku.

To jednak nie wszystko. Płytki elewacyjne klinkierowe:

  • zapewniają równie doskonały efekt wizualny co tradycyjne cegły, ale do ich produkcji zużywa się kilka razy mniej surowców, energii i gazu;
  • są lżejsze od cegieł, co oznacza, że do ich transportu zużywa się mniej paliwa.

Jeżeli dodamy do tego fakt, iż elewacja klinkierowa jest w stanie wytrzymać 100 lat i dłużej, zyskamy niepodważalne argumenty co do energooszczędności i ekologiczności klinkieru.

Elewacje klinkierowe – przyszłość budownictwa

Jak więc widać, klinkier to materiał ekologiczny i energooszczędny, dlatego jest coraz powszechniej wykorzystywany w różnego rodzaju inwestycjach. Należy do rozwiązań polecanych w kontekście zrównoważonego budownictwa, a do tego posiada wiele innych zalet:

  • jest ponadprzeciętnie odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz negatywny wpływ czynników atmosferycznych;
  • nie wymaga czyszczenia oraz skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, zachowując swój estetyczny wygląd w ciągu wielu lat;
  • zapewnia doskonały efekt wizualny, dlatego wykorzystuje się go nie tylko w nowoczesnych projektach, ale również do odświeżania wiekowych budynków;
  • jest dostępny w wielu kolorach i wzorach, dając niemal nieograniczone możliwości projektowe.

W ofercie Feldhaus można znaleźć cegły i płytki elewacyjne klinkierowe, które stanowią połączenie estetyki oraz trwałości. Duży wybór pozwoli każdemu zainwestować w rozwiązania dopasowane w 100% do indywidualnych potrzeb.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij znajomym

Pozostałe porady

Zobacz nasze
wybrane realizacje